Neden Hiç Covid Olmadım Diye Soranlara Cevap Geldi

Neden Hiç Covid Olmadım Diye Soranlara Cevap Geldi
Neden hiç Covid olmadım diye soranlara cevap geldi: Imperial College London'un araştırması, Doğuştan gelen burun bağışıklığı tepkilerinin sırrını açıklıyor!

Dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen Covid-19 salgınıyla ilgili önemli bir keşif yapıldı. İngiltere merkezli Imperial College London tarafından yürütülen bir bilimsel çalışma, SARS-CoV-2 virüsüne karşı özel bağışıklık tepkileri gösteren insanların sürekli hastalıktan korunabileceğini ortaya koydu.

Araştırmacılar, virüsle mücadele edebilen bireylerin tipik yaygın bağışıklık tepkisinden ziyade burun astarında önce hiç görülmemiş doğal bağışıklık tepkileri geliştirdiğini belirtti.

covid-19-sonrasi-norolojik-sendrom.jpg

Açıklamada “Virüsü hemen temizleyen bireyler, tipik bir yaygın bağışıklık tepkisi göstermedi; bunun yerine, burunda daha önce hiç görülmemiş, incelikli, doğuştan gelen bağışıklık tepkileri oluştu." diyerek lokal bağışıklık tepkisinin, virüsün insan vücudunda yerleşmesini ve enfeksiyona yol açmasını engellediği ifade edildi.

covax-gelecek-vaad-eden-covid-19-asi-adaylarina-erisim-konusunda-ek-anlasmalar-yaptigini-duyurdu-fb.jpg

Özellikle, maruz kalmadan önce yüksek düzeyde bulunan HLA-DQA2 geninin, insanların uzun süreli bir enfeksiyonun yayılmasını önlemede etkili olduğu vurgulandı.

Araştırma sonuçları, Covid-19'a karşı etkili bir doğal bağışıklık yanıtının varlığını göstererek yeni tedavi ve önleme yöntemlerine ışık tutabilir.

Kaynak:DHA