Neden Bazı İnsanlarda Gamzeler Var?

Neden Bazı İnsanlarda Gamzeler Var?
Anne ve babasının da gamzelerinin olması ihtimali yüksek...

1923'te Evangeline I. Gilbert, esas olarak kullanıcının yanaklarında çöküntüler bırakan iki düğmeli metal bir yüz kayışı olan "çukur üretmeye yönelik bir cihaz" için patent başvurusunda bulundu. Buluşun kalıcı bir etki yaratması pek olası olmasa da, onun sadece varlığı bile birçok insanın gamzeleri çekici ve imrenilen bir özellik olarak gördüğünün kanıtıdır.

Bustle'a göre , bu etkileyici anomalinin nedeninin önde gelen teorisi , elmacık kemiğinizden ağzınızın köşesine kadar uzanan ve gülümsediğinizde o köşeyi kaldıran kas olan zygomaticus major'u içeriyor. Gamzesiz insanlarda zygomaticus major tek bir sürekli banttır; Ancak bazı gamzeli insanlarda araştırmacılar kasın aslında ağza yakın bir yerde çatallandığını bulmuşlardır. Gülümsediklerinde, bu "çift veya iki parçalı zygomaticus major "un bölündüğü yerde bir gamze belirir. Bununla birlikte, bilim insanları zygomaticus major'un tüm gamzelerden sorumlu olduğunu tam olarak kanıtlayamadı; diğer yüz kaslarındaki değişikliklerin gamze oluşumunu etkilemesi de mümkün.

Bazılarımızın nasıl olup da gamzeye neden olan bu atipik yüz kaslarına sahip olduğu hala cevaplanmamış bir sorudur. Gamzeli yanaklı ebeveynlerin gamzeli çocuklarına sahip olması yaygın olduğundan, birçok araştırmacı genetiğin gizemin anahtarı olduğu konusunda hemfikir. Her ne kadar gamzelerin baskın bir özellik olduğuna yaygın olarak inanılsa da (örneğin, her iki ebeveynin de gamzesi varsa, çocuklarında da gamzeler her zaman olacaktır), sonradan durumun her zaman böyle olmadığı anlaşıldı. Şimdi, gamzeler daha çok "düzensiz baskın bir özellik" olarak kabul ediliyor, bu da temel olarak kuralın bazı istisnaları olduğu anlamına geliyor. Tıpkı zygomaticus major yerine birden fazla yüz kasının bazı insanlarda gamzelere neden olabilmesi gibi, gamze kalıtımı da tek bir gen yerine genlerin kombinasyonundan etkilenebilir .

Kısacası gamzeler hakkında bilinmesi gereken her şeyi kesinlikle bilmiyoruz. Makul ölçüde emin olabileceğimiz şey şudur: Gamzeler ne kadar sevimli olsalar da, muhtemelen yüzünüze metal bir mekanizma sıkıştırmaya değmezler.

Etiketler :