İngiltere Kralı Charles'a kanser teşhisi kondu: Kral ölürse ne olacak? Kod adı: Menai Köprüsü Operasyonu

İngiltere Kralı Charles'a kanser teşhisi kondu: Kral ölürse ne olacak? Kod adı: Menai Köprüsü Operasyonu
Buckingham Sarayı, geçtiğimiz günlerde prostat büyümesi nedeniyle hastaneye yatırılan Kral Charles'ın kanser hastası olduğunu duyurdu. Kralın ölümü halinde yaşanacak sürece dair "Menai Köprüsü Operasyonu" kod adıyla ayrıntılı bir plan hazırlandığı ortaya çıktı.

NTV'de yer alan habere göre Kral Charles'ın ölümü ve cenazesine ilişkin planlar adını Galler'deki bir asma köprüden alıyor ve "Menai Köprüsü Operasyonu" olarak anılıyor.

Daha önce bu tarz bir acil durum planı Kraliçe Elizabeth öldüğünde görülmüştü. Kraliçenin ölümünün ardından haber "Londra Köprüsü yıkıldı" ifadesiyle yayıldı ve kraliçenin ölümünün ardından geçecek günlerin detaylı olarak planlandığı ortaya çıktı.

KRALIN ÖLDÜĞÜ GÜN NE OLACAK?

Kral Charles'ın cenazesine ilişkin düzenlemeler, eski Kraliyet Koruma Görevlisi Simon Morgan'a göre resmi olarak Kral ilan edildikten hemen sonra planlanmaya başladı.

000-34ht9r3.jpg

Morgan, 20 Eylül 2022'de Today'e yaptığı açıklamada, "Maalesef yarın sabahtan itibaren Menai Köprüsü Operasyonu için planlama ciddi bir şekilde başlayacak" dedi.

"Menai Köprüsü Operasyonu"nun ayrıntıları henüz sızdırılmadı, ancak muhtemelen Kraliçe'nin ölümünde kullanılan kod adı "Londra Köprüsü Operasyonu" olan plana çok benzeyecek.

king-charles-iii-queen-camilla-leave-clarence-house-020624-2-4a090850b527430c919c0e7bac409390.jpg

Planın ilk aşamasına göre Kral Charles'ın öldüğü gün ailesine ve ardından başbakana bilgi verilecek.

Haber daha sonra Kral Charles'ın devlet başkanı olduğu İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerine ve son olarak da basın birliğine gidecek.

Daha sonra ise Kral Charles öldüğünde tıpkı Kraliçe'de olduğu gibi Buckingham Sarayı'nın kapısına bir not yapıştırılacak. Bayraklar da Kraliçe için olduğu gibi yarıya indirilecek.

313510.jpg

WILLIAM ANINDA KRAL OLACAK

Prens William'ın taç giyme töreni, babasının vefatından sonra aylarca gerçekleşmeyecek ancak Charles öldüğü anda yeni Kral olarak ilan edilecek.

William muhtemelen aynı gün ulusa bir konuşma yapacak ve hızla hükümet yetkilileriyle görüşmelere başlayacak.

prens-william-i7jg-cover.webp

Bu arada Kral Charles'ın naaşı Buckingham Sarayı'nın taht odasından Westminster Hall'a taşınacak.

Kral Charles'ın cenaze töreni ölümünden yaklaşık dokuz gün sonra gerçekleşecek.

Kraliçe'nin cenazesi ise ölümünden 11 gün sonra düzenlenmişti.

Cenaze töreninin ardından Kral 3. Charles Windsor Kalesi'nde bulunan Kral George VI Anıt Şapeli'ndeki "kraliyet mezarlığına" defnedilecek.

Etiketler :