Hastane Doktorları Neden Beyaz Önlük Giyer?

Hastane Doktorları Neden Beyaz Önlük Giyer?
Pek çok doktor adayı , sonunda tıbbi meşruluğun nihai sembolü olan beyaz önlüğü sergileyebilecekleri günün hayalini kuruyor. Aslında bu o kadar önemli bir giysidir ki, tıp fakültelerinde, gelen öğrencilerin ilk kez parlak beyaz kıyafeti giymesini kutlamak için tam törenler (uygun bir şekilde "beyaz önlük törenleri" olarak adlandırılır ) düzenlenir.

Ancak beyaz ceketler her zaman norm değildi. 19. yüzyılda veya daha önce geçen birkaç dönem draması izlediyseniz, aile hekiminin şık siyah bir takım elbiseyle geldiğini hatırlayabilirsiniz. Medelita'ya göre siyah, hem mecazi hem de gerçek nedenlerden dolayı en anlamlı olanıydı. Siyah giysiler resmi ve ölçülü kabul ediliyordu, dolayısıyla tıbbi ziyaretlerin genel tonuyla eşleşiyordu. Ayrıca koyu renkli bir giysideki lekeleri ve lekeleri gizlemek, açık renkli bir giysiye göre çok daha kolaydı.

Ancak 19. yüzyılın sonlarında doktorlar ve bilim insanları, bakterilerin büyümesini ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek için tesisleri mümkün olduğunca temiz tutmanın önemini anlamaya başladılar . Beyaz renk temizliği çağrıştırıyordu ve hastaneler mikroplara karşı mücadelelerini yansıtmak için beyaz çarşaflara ve beyaz giysilere geçmeye başladı.

Dr. Mark S. Hochberg'in 2007'de Amerikan Tabipler Birliği Etik Dergisi'nde yayınlanan bir makalede açıkladığı gibi , beyaz renk başka bir şeyi de temsil ediyordu: doğruluk ve şeffaflık. “Açık sözlülük” ve “zihinsel önyargılardan kurtulmak” anlamına gelen candor kelimesi , “beyaz ve parlak olmak” anlamına gelen Latince candere fiilinden türemiştir .

beyaz-onluk.webp

Amerikalı sanatçı Thomas Eakins'in iki tablosunun da gösterdiği gibi, doktorların siyahtan beyaza terzilik geçişi oldukça hızlı gerçekleşti. 1875 tarihli The Gross Clinic adlı çalışmasında Dr. Samuel Gross ve doktor arkadaşları, hepsi siyah takım elbise giymiş bir adamın bacağını ameliyat ediyor. 15 yıldan kısa bir süre sonra Eakins, başka bir hastayı ameliyat eden farklı bir doktor grubunu (bu kez beyaz gömlekli ve önlüklü) tasvir eden Agnew Kliniği'ni resmetti .

Beyaz önlükler kalabalık hastanelerde doktorların öne çıkmasına yardımcı olsa da hastaları olumsuz etkilediği de biliniyor. "Beyaz önlük sendromu" veya "beyaz önlük hipertansiyonu", bazı kişilerin bir doktorun muayenehanesine veya başka bir klinik atmosfere adım attıklarında yaşadıkları kan basıncındaki artışı tanımlar . Bazı doktorlar, özellikle de çocuk doktorları, hastalarını rahatlatmaya yardımcı olmak için zaman zaman önlüğü atlıyorlar.

Etiketler :