Haşlanmış patateslerin suyunu dökmeyin : Patates suyu yemeklerinizi lezzetlendirir, cildinizi şımartır, bahçenizi canlandırır

Haşlanmış patateslerin suyunu dökmeyin : Patates suyu yemeklerinizi lezzetlendirir, cildinizi şımartır, bahçenizi canlandırır
Patates, mutfaklarımızda sıkça yer alan ve birçok farklı şekilde pişirilebilen çok yönlü bir besindir. Haşlanmış patates ise en basit ve sağlıklı pişirme yöntemlerinden biridir. Peki, haşlanmış patatesleri süzüp suyunu döktüğünüzü hiç düşündünüz mü?

Haşlanmış Patates Suyunu Dökmeyin! Birçok Faydalı Özelliği Var:

Patates suyunun faydaları

patates.jpg

Patates suyu, patatesin kendisinden en basit, doğal yoldan elde edilen besinlerle doludur. B ve C vitaminleri, potasyum ve lif, bitkisel besinler (karotenoidler ve flavonoidler) sağlığa katkıda bulunur. Haşlanmış patates suyu nasıl kullanılır: mutfakta, bahçede ve güzellik için Haşlanmış patates suyu yemek pişirmede ve bahçe işlerinde faydalıdır. Bu değerli ürünü atmayın.
Bu nedenle, bu değerli sıvıyı atmak yerine mutfakta, bahçede ve hatta güzellik için kullanabilirsiniz.

Mutfakta:
Unlu mamuller ve soslar için: Haşlanmış patates suyu, nişasta açısından zengindir ve bu nedenle turta, bisküvi, pizza, köfte hamurları ve soslar için kullanılabilir. Bu sayede hamurlarınız daha yumuşak ve lezzetli olur.
Çorba ve sosları koyulaştırmak için: Patates suyu, yüksek nişasta içeriği sayesinde çorba ve soslarınızı koyulaştırmak için kullanılabilir.
Püreyi krema gibi yapmak için: Patates püresine süt yerine haşlanmış patates suyu ekleyebilirsiniz. Bu sayede püreniz daha krema gibi ve lezzetli olur.

Bahçede:
Bitkileri sulamak için: Haşlanmış patates suyu, bitkilerinizin köklerini güçlendirmek ve büyümelerini teşvik etmek için kullanılabilir. Bu suyu ayda 2-3 kez saksılara uygulayabilirsiniz.

Güzellikte:
Pürüzlü ciltler için: Haşlanmış patates suyu, pürüzlü ciltleri yumuşatmak için kullanılabilir. Ellerinizi veya ayaklarınızı ılık patates suyuna 15 dakika boyunca batırarak uygulayabilirsiniz. Bu işlem, ciltlerinizin yumuşamasına ve çatlakların iyileşmesine yardımcı olur.

Haşlanmış Patates Suyunu Nasıl Hazırlayabilirsiniz?

patates-haslama2.jpg
Patateslerinizi yıkayıp soyduktan sonra, onları yeterince suyla kaplayacak şekilde tencereye koyun. Su kaynadıktan sonra ocağı kısın ve patatesler yumuşayana kadar haşlayın. Patatesler haşlandıktan sonra, suyu bir kaba süzün ve soğumaya bırakın. Soğuyan suyu dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Haşlanmış patates suyunu kullanırken:

Patates suyunu buzdolabında 3-4 güne kadar saklayabilirsiniz.
Patates suyunu kullanmadan önce oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.
Herhangi bir alerjik reaksiyon yaşarsanız patates suyunu kullanmayı bırakın.
Haşlanmış patates suyunu dökmek yerine, onu birçok farklı şekilde kullanarak hem lezzetli hem de sağlıklı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.