Geceleri Neden Uyanırız ve Bunu Nasıl Durdururuz? Bu Yİnelenen Sorun İçin Uzmanından Öneriler:

Geceleri Neden Uyanırız ve Bunu Nasıl Durdururuz? Bu Yİnelenen Sorun İçin Uzmanından Öneriler:
Araştırmalar, dünya nüfusunun yüzde 35'inin haftada en az üç gece gece yarısı uykusuzluğa maruz kaldığını, yüzde 23'ünün ise gece yarısında uyandığını gösteriyor.


Eğer siz de onlardan biriyseniz, bunun başınıza gelmesinin nedenini öğrenmek için okumaya devam edin ve bu yinelenen sorunun nasıl durdurulacağı konusunda uzmanlardan bazı tavsiyeler alın:

Yatağa Stresli Giriyorsunuz
Gece boyunca beklenmedik uyanışlar yaşamanızın nedeni, altta yatan stres olabilir. NYU Tıp Fakültesi'nden uzman ve yatak üreticisi danışmanı Rebecca Robbins'e göre yatak odanızı uykuya elverişli hale getirmelisiniz. Journal of Chiropractic Medicine'de 2009 yılında yayınlanan bir araştırma, eski yatakların kötü uyku ve sırt ağrılarıyla birlikte stresi de artırdığı sonucuna vardı. Uzmanlar insanların yataklarını her yedi yılda bir değiştirmelerini tavsiye ediyor. Yastıkları ikiye katlayın ve bu şekilde kalıyorsa değiştirmeniz gerektiği anlamına gelir.

uykusuzluk.webp

Zihniniz sizi uyanık tutuyorsa ve üzerinden 30 dakikadan fazla zaman geçtiyse farklı bir odaya gidin. Beyniniz yatağınızı uyanık olmakla ilişkilendirecektir. Klinik psikolog ve kitap yazarı Steve Orma'nın aklınızdan geçen her şeyi not almasına dair bir tavsiye, beyninizin içine giren her şeyi atmanın etkili bir yoludur.

Hareket veya Gürültü Duyuyorsunuz
SleepScore Labs'ın bilimsel danışma kurulu üyesi ve Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi eski başkanı Nate Watson, her gece uykunun farklı aşamalarına girdiğimizi söylüyor. Yüksek radyatörlerden gelen seslerin, horlamanın veya herhangi bir sesin sizi hemen uyandırmayacağı aşamalar vardır. Ama bunu yaptıklarında tekrar uykuya dalmanın bir yolu var.

Watson, uygunsuz saatlerde uyanmayı önlemek için öksürük, gıcırdayan borular, horlama ve benzeri yüksek sesleri engelleyebilecek sürekli bir ortam gürültüsü çalmanızı önerir.

Yatmadan Hemen Önce Çok Fazla İçmek
Su içmek sizi geceleri uyanık tutabilirken, alkollü içecekler sizi uykunuzun ortasında uyandırabilir.
Klinik ve Deneysel Araştırma, alkolün daha hızlı uyumamıza yardımcı olduğu ancak bizi gece yarısı uyanmaya karşı duyarlı hale getirdiği sonucuna varmıştır.

Bir Sağlık Sorunuyla Karşı Karşıya Olabilirsiniz
Uyku bozukluğu herkesin yaşadığı ancak her gün yaşanmayan bir durumdur. Uyanma belirtileri devam ederse kişiler ZzzQuil, melatonin, Diphenhidramin veya HCL gibi reçetesiz ilaçları tercih edebilir.

Eğer bu maddeler hala işe yaramıyorsa, bazı ciddi sağlık sorunlarınız için bir doktora görünmenizin zamanı gelmiş demektir, böylece sorunu hemen tedavi edebilirsiniz.

Etiketler :