Farklı Yöntemler İle Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?Nüfus Kayıt Örneği İle Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Arasındaki Fark

Farklı Yöntemler İle Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?Nüfus Kayıt Örneği İle Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Arasındaki Fark
Hayatımızda birçok kez çeşitli nedenlerden dolayı vukuatlı nüfus kağıt örneğine ihtiyaç duymuşuzdur , duyacağızdır da.... Ülkemiz e-devlet sistemine geçmeden sadece nüfus müdürlüklerinden alınabilen bu belge artık çevrimiçi uygulamalarla da elde edilebilir.

İşe başvururken, evlenirken ya da başka bir kuruma verilmek üzere sizden tam vukuatlı nüfus kayıt örneği istenilebilmektedir. Bir çok kez karşınıza çıkan ve almak için ihtiyaç duyduğunuz vukuatlı nüfus kayıt örneği nedir ve nereden alınır , gibi sorularınıza bütün cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Bu belgeyi alırken karıştırılan Nüfus Kayıt Örneği ile Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği arasındaki farklılıkları da ilgili başlığa bakarak öğrenebilirsiniz.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir?
Devlet tarafından aile bildirim tablosunun takip edilmesi üzerine verilen, kendimiz ve birinci dereceden akrabalarımız olan anne, baba, eş ve kardeş gibi kişilerinde bilgilerini içeren resmi bir belgedir.
Aile Nüfus Kayıt Belgesi olarak da bilinen bu belge içerisinde birinci dereceden akrabalarımız olan annemizin, babamızın, kardeşlerimizin ve eğer evliysek aile bireylerimizin bütün temel bilgileri yer almaktadır. Belgede yer alan bilgiler arasında;

Doğum tarihi,
Doğum yeri,
T.C kimlik numarası,
Açık adres bilgileri,
Medeni bilgiler ve adres bilgileri yer almaktadır.
Bu önemli bilgilerin yer aldığı belgeyi titizlikle korumalı ve güvenilir olmayan hiç bir kuruma ibraz etmemelisiniz.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?
Vukuatlı nüfus kayıt örneğini almanın en kolay yolu e-devlet sistemini kullanmaktır. Daha önceleri kaymakamlık, il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden de alınabilen bu belge internetin yaygınlaşması ve vatandaşların kolaylıkla ulaşabilmesi için e-devlet sisteminden de ulaşılabilir hale getirilmiştir.
Eğer e-devlet sistemini kullanmaya başlamadıysanız hemen en yakın PTT şubesine giderek kendinize ait şifreyi alıp sizde e-devletin kolaylıklarından faydalanabilirsiniz.
E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama butonundan “nüfus kayıt örneği” yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sekmesine girerek buradan da ilgili belgeyi almanız mümkündür.

E-devlet’ten Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?
Öncelikle e-devlet portalına bilgileriniz ile giriş yaparak nüfus ve aile örneği sorgulama ekranına gelip, buradan kişi, aile ve nüfus aile seçeneklerinden birini talebinize göre seçip doldurmanız ve işaretlemeniz gereken bilgileri girerek nüfus kayıt örneğini alabilirsiniz.
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini alabilmek için nüfus aile seçeneği ile birlikte eski eş listeleme seçeneği ile vukuatlı belge seçeneğini de işaretlemeniz gerekmektedir.

Bu yöntem ile nüfus cüzdanı sureti e-devletten alınır mı? sorunuza evet cevabını verebiliriz.

Farklı Yöntemler İle Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?
Kendi adınıza kaymakamlık ve nüfus müdürlüklerinden bu belgeyi edinebilirsiniz. Eğer bir yakınınız için nüfus kayıt örneği almak istiyorsanız ve bunu ilgili birimler aracılığıyla yapacaksanız vekillik belgenizin de olması şarttır.
18 yaşından küçük kişiler için e-devlet sisteminden bu belgeyi almanız mümkün olmayabilir bunun için nüfus müdürlüklerine gidebilirsiniz.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinin Kullanıldığı Alanlar
Kullanım alanları oldukça geniş olan vukuatlı nüfus kayıt örneğini bir çok kurum sizden isteyebilmektedir. E-devletten bu belgeyi alacağınız zaman vereceğiniz kurumun adını yazmanız gerekmektedir. Yine aynı şekilde nüfus müdürlüklerinde de belgeyi verecek memur ne için istediğinizi sorarak verdiğiniz cevaba göre kayıt örneğinizi çıkarmaktadır.
Askere gidilirken Milli Savunma Bakanlığına verilebilir.
Ölüm ve evlilik işlemlerinde kullanılır.
Vize, burs ve benzeri işlemlerde istenebilir.
Adli işlemlerde, tayinlerde, iş başvurularında kullanılır.
Miras ve emeklilik işlemlerinde kullanılmak üzere gerekli olan belgedir.


Nüfus Kayıt Örneği İle Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Arasındaki Farklar Nelerdir?
Nüfus kayıt örneğinde sadece siz ve ailenizin kimlik bilgileri yer almaktadır.
Vukuatlı nüfus kayıt örneğinde ise eski eş ve anne baba arasındaki boşanma durumlarının bilgileri de yer almaktadır.
Sizde e-devlet kapısıyla nüfus kayıt örneğini almak istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kayit-ornegi-belgesi-sorgulama adresinden yararlanabilirsiniz.

Kaynak:sosyaltrendler.com/

Kaynak: