En Küçük Yapışık İkizler Ayrıldı!

8 günlük yapışık ikizleri ameliyatla ayırdı. Lydia ve Maya adlı bebekler, ameliyatla ayrılan en küçük yapışık ikizler olduGöğüs kafeslerinden birbirlerine yapışık olarak doğan ikizler başarılı bir operasyonla ayrıldı.Kalpleri...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
En Küçük Yapışık İkizler Ayrıldı!

8 günlük yapışık ikizleri ameliyatla ayırdı. Lydia ve Maya adlı bebekler, ameliyatla ayrılan en küçük yapışık ikizler oldu

Göğüs kafeslerinden birbirlerine yapışık olarak doğan ikizler başarılı bir operasyonla ayrıldı.

Kalpleri ve karaciğerleri bitişik olarak dünyaya gelen minik bebekler İsviçre'de beş saatlik başarılı bir operasyonla birbirlerinden ayrıldı. İsviçreli doktorlar, 8 günlük yapışık ikizleri ameliyatla ayırdı. Lydia ve Maya adlı bebekler, ameliyatla ayrılan en küçük yapışık ikizler oldu.

Çocuk Cerrahisi Bölüm Başkanı Dr. Steffen Berger, 10 Aralık 2015'te 13 cerrahın 5 saat süren bir ameliyatla birbirinden ayırdığı Lydia ve Maya'nın durumunun gayet iyi olduğunu söyledi.

Dr. Berger, "Bu kadar küçük bebekler, daha önce başarılı bir biçimde birbirinden ayrılamamıştı. Ekibimiz, 8 günlük bebekleri birbirinden ayırarak büyük bir başarıyla imza attı.

Lydia ve Maya, ilk ameliyattan sonda sonra karın duvarlarının kapatılması için ikinci bir operasyon daha geçirdi. Şu an durumları çok iyi. Kilo aldılar ve hızla büyüyorlar" dedi.

Lydia ve Maya, 2 Aralık'ta 8 hafta erken dünyaya gelmişti. Siyam ikizleri doğduğunda sadece 2,2 kilogram ağırlığındaydı.