Sebebi insan evriminde yatan hastalanmamızın 5 şok edici nedeni

Sebebi insan evriminde yatan hastalanmamızın 5 şok edici nedeni
Bu genetik ya da kötü ekoloji değil. Yaygın hastalıkların nedenleri çok daha derinlerde, bir tür olarak insanın evriminde yatmaktadır.

Alerjiler, diyabet, otizm, astım
Sebep: Çok temiziz

Modern insanlar yemekten önce ellerini yıkıyor, temiz su içiyor, aşı oluyor ve hastalandığında antibiyotik alıyor. Bunlar medeniyetimizin kazanımlarıdır. Avantajları açık: Çok daha uzun yaşıyoruz ve enfeksiyonlardan daha az ölüyoruz. Kızamık, çiçek hastalığı ve çocuk felci yenildi, ancak bunların yerini daha az tehlikeli olmayan otoimmün ve alerjik hastalıklar aldı ve bunların zaferi temizliğimizle yakından ilgilidir.

Vücudumuzda yaşayan bakteri sayısı 80 trilyonu aşıyor. Bu, bizi diyabetten multipl skleroza kadar birçok hastalıktan koruyan bütün bir "ekosistemdir". Hiç beklemediğimiz yaratıklar (helmintler) bile fiziksel sağlığımızı koruyor! Kulağa iğrenç geliyor ama işte bazı gerçekler. Tropik bölgelerde multipl skleroz nadirdir, ancak ekvatordan kuzeye doğru gidildikçe giderek daha yaygın hale gelir; bu, doğrudan bağırsak paraziti Trichuris trichiura'nın yayılmasıyla bağlantılı bir modeldir. Biyologlar, enfekte olmuş popülasyonun oranı kritik eşiği aştığında multipl skleroz görülme sıklığının azaldığını fark etmişlerdir. Astım veya egzama nadiren bağırsak mikroflorası ile ilişkilidir, ancak bu hastalıklar helmint enfeksiyonu oranlarının yüksek olduğu ülkelerde nadiren rapor edilmektedir.

Hatta zihinsel sağlığımız bile doğrudan bağırsak fonksiyonuyla ilgilidir. Örneğin doktorlar otizm, bağışıklık sistemi bozuklukları ve mide-bağırsak bozuklukları arasındaki ilişkinin farkındadır. Otizmli çocukların mikrobiyotası sağlıklı çocuklara göre çok daha zayıftır. Bunların hiçbiri ellerinizi yıkamayı bırakmanız veya aşı yaptırmamanız gerektiği anlamına gelmez! Ancak bedeni “temizlemeye” ne kadar çok dahil olursanız, kendinizi maruz bıraktığınız risk de o kadar büyük olur.


Fıtıklar, varisler, çıkıklar
Sebep: İki ayak üzerinde yürüyoruz

bebek-yuruyor.jpg

Bir kez dikleştikten sonra ellerimizi serbest bıraktık ve daha akıllı olduk. Ayrıca kendilerini sonsuz ortopedik acıya mahkum ettiler, çünkü evrimsel biyoloji açısından dik yürüme mekanizması paradoksal bir şeydir ve pek etkili değildir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürseniz ve duruşunuza dikkat etseniz bile, omurganız size en fazla 40 yıl kadar dayanacak ve daha sonra edindiğiniz dik duruştan kaynaklanan kaçınılmaz sorunlar başlayacaktır.


Omurga sorunları, düz ayaklar, osteokondroz
Sebep: Ayakkabı giyiyoru
z

ayakkabi.jpg

Evrimi ortopedik yenilikleri nedeniyle aşırı derecede eleştirmek haksızlık olur. Kas-iskelet sistemimiz sanıldığı kadar kötü değil. Böylece insan omurgasının S şekli şok yüklerini mükemmel şekilde emer. Kaslarımız çalıştırılabilir ve güçlenebilir. Vücudumuzun ihtiyaçlarını kendimiz karşılamıyoruz, kaçınılmaz rahatlığıyla yaşam tarzımız suçlu.

İnsan ayakkabıyı icat ederek omurgasına zarar verdi. Tabanlar ve ayak tabanı destekleri, beynin omurga üzerindeki şok yüklerini yeterince değerlendirmesine izin vermez - sonuç olarak ortopedik sorunlar fark edilmeden ortaya çıkar. Nasıl doğru duracağımızı bile bilmiyoruz - böylece basınç topuk ve ayak ucuna eşit şekilde dağıtılır. Topuğun icadı sorunu daha da kötüleştirdi. Ayaklarınızın daha uzun süre sağlıklı kalmasını istiyorsanız, en azından kırda, tatilde, doğada çıplak ayakla yerde daha sık yürüyün.


Kanserli tümörler, Alzheimer hastalığı
Sebep: Çok uzun yaşıyoruz

yaslilik.jpg

Kanser hücreleri her birimizin vücudunda var ama şimdilik “uyuyorlar”. Sağlıksız bir yaşam tarzı onların uyanmasına katkıda bulunur; Üstelik istatistikler, eğer yeterince uzun yaşarlarsa her üç kişiden birinin bir noktada kansere yakalanacağını söylüyor. Son yıllarda insanlık kansere "yaşamaya" başladı, ancak çok hücreli hayvanların ortaya çıktığı o uzak zamanlarda tüm canlıların yoldaşı haline geldi - başka bir deyişle kanser bir milyar yıldan fazla bir süredir bizimle birlikte.

Aynı zamanda, giderek daha fazla onkolog, kanser tedavisindeki en popüler yöntemin - kemoterapinin - aynı zamanda en kusurlu yöntem olduğunu kabul etmek zorunda kalıyor. Tümör hücrelerine ne kadar agresif davranırsak, onlar da kendilerini o kadar şiddetle savunur ve tüm organlara metastaz yapar. Sorunu genetik düzeyde inceleyen biyologlar paradoksal bir çözüme yöneliyor: Kanseri yok etmek yerine stabilize etmeyi amaçlayan tedavi uygulamaları geliştirmek daha etkilidir. Başka bir deyişle kanseri öldürmeyin, onunla yaşamayı öğrenin.

Zamanımızın tedavi edilemez bir başka hastalığı olan Alzheimer hastalığı da insanın "uzun ömürlülüğünden" kaynaklanmaktadır. Evrim bizim 30-35 yıl değil, 80, 90 veya daha fazla yaşayacağımızı varsaymıyordu. Doğa öncelikle genç bireylerin üremesiyle ilgilendiğinden, yaşlılığımız doğal seçilimin sınırlarının ötesindedir. Hastalık resmi olarak şu şekilde gelişir: Hayatımız boyunca beyinde biriken, öğrenme ve hafıza süreçlerini aktif olarak düzenleyen beta-amiloid proteini, aniden kritik bir kütleye ulaşır ve "çıldırır" - bu beyin fonksiyonlarını baskılamaya başlar. Sonuç olarak kişi hafızasını, düşünme yeteneklerini ve hatta temel kişisel bakım becerilerini kaybeder. Beynimizin “anahtarı kapattığını”, ölmenin ve gençlere yer açmanın zamanının geldiğinin sinyalini verdiğini söyleyebiliriz. Bilim adamları bu hastalıkla nasıl başa çıkacaklarını henüz bilmiyorlar.


Kalp ve damar hastalıkları, kalp krizleri
Sebep: Vücudun iç yaşamına müdahale ediyoruz

Herkes ateroskleroz ve kalp krizinden kaçınmak için ne yapılması gerektiğini biliyor: sigara içmeyin, daha fazla hareket edin, daha fazla sebze ve meyve yiyin. Bütün bunlar doğrudur, ancak daha ziyade kalıntı bazındadır. Ancak kalp problemlerinde aslan payı, insanların cerrahi müdahalelere maruz kalmasından kaynaklanmaktadır. Bu, İsveçli bilim adamları tarafından çok yıllı bir çalışmanın parçası olarak keşfedildi. İsveç'te 1955 ile 1970 yılları arasında doğan herkes hakkında bilgi topladılar ve tuhaf bir bağlantı fark ettiler. 20 yaşından sonra apandisit aldırılan, plastik cerrahi uygulanan veya bademciklerin alınması da dahil olmak üzere başka bir operasyon geçiren kişiler daha sonra aterosklerozdan muzdarip oldu, kalp krizi ve felç geçirdi. Herhangi bir cerrahi müdahale uygulanmayan kişilerde bu sorunlar tamamen önlenmiştir. Burnunuzun şeklini düzeltmeden önce oyunun muma değip değmeyeceğini düşünün.

Etiketler :