Yahudiler'den Uygurlara yapılan zulme karşı tepki!

Yahudiler'den Uygurlara yapılan zulme karşı tepki!

İngiltere'de Yahudi toplumunun ileri gelenleri Pekin'in Uygurlara yönelik baskıcı uygulamalarına son vermesi İngiliz hükümetine baskı yapıyor.

İngiltere'de Yahudiler, Doğu Türkistan'da bir 'Holokost' yaşanmaması için hükümete baskı yapıyor. Yahudi örgütü, Uygurlara yapılan uygulamaların günümüzün en büyük hak ihlali olduğu görüşünde.

Euronews'in haberine göre, hahamlar ve bazı Yahudi liderler İngiltere hükümetine, Uygurlara yönelik "acımasız muameleye karşı daha güçlü bir duruş sergilemesi" için Çin'e baskı yapma çağrısında bulundu.

"Nazi Almanya'sında yaşananlarla benzerlikler var"

İngiltere Yahudi Temsilciler Kurulu Başkanı Marie van der Zyl, Başbakan Boris Johnson'a bir mektup yazarak, "Biz Yahudi topluluğu, Holokost ile karşılaştırmalara her zaman tereddüt ediyoruz. Ancak şu an Çin'de yaşananlarla 1930 ve 40'larda Nazi Almanya'sında olanlar arasında benzerlikler var." diyerek endişesini dile getirdi. 

Holokost Anma Günü vesilesiyle...

Yahudi insan hakları örgütü olan René Cassin, Doğu Türkistan'da Uygurların ve diğer azınlıkların kamplarda tutulmasına dikkat çekmek amacıyla Holokost Anma Günü vesilesiyle dinler arası diyalog etkinliğine ev sahipliği yapacak.

René Cassin'in Direktörü Mia Hasenson-Gross, Yahudi Soykırımı Anma Günü'nün hak ihlaline uğrayan başka insanlara odaklanmak için bir vesile olması gerektiğinin önemine dikkat çekti.

"Karar verici kişiler 1930'larda olduğu gibi sessiz kalmamalıdır"

Hasenson-Gross, "Biz bunu daha önce yaşadık. Şimdiki tek fark, harekete geçmek için hala zamanımızın olması. Yahudilerin bu zulmü duyurmak için ahlaki bir görevi var. Sivil toplum örgütleri şirketler, karar verici kişiler bir daha asla 1930'larda olduğu gibi sessiz kalmamalıdır" diye konuştu.

"Zulmün ne anlama geldiğini yaşayarak öğrendik"

Masorti Yahudiliğinin kıdemli hahamlarından Jonathan Wittenberg ise, "Zulmün ne anlama geldiğini yaşayarak öğrendik. Başka insanlara karşı işlenen suçlara sessiz kalmak ahlaki açıdan savunulamaz" dedi.