Vali Yerlikaya: 38 kadın aile içi şiddet olaylarında hayatını kaybetti

Vali Yerlikaya: 38 kadın aile içi şiddet olaylarında hayatını kaybetti

Vali Yerlikaya, "Aile içi şiddet olaylarında, geçen yıl maalesef 47, bu yıl da 38 kadın hayatını kaybetti" dedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Vali Yerlikaya, Twitter hesabından yayınladığı mesajında "Aile içi şiddet olaylarında, geçen yıl maalesef 47, bu yıl da 38 kadın hayatını kaybetti" dedi.

“Kıymetli İstanbullular, bugün, Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü. Kadına yönelik şiddetin karşısında olduğum gibi, şiddetin her türlüsüne de karşıyım. Kadınların ayrımcılığa uğramadığı, hiçbir şiddete maruz kalmadığı bir dünyaya kavuşmak en büyük dileğimiz. İstanbul'umuzda, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamız büyük çaba gösteriyor. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planımız üç yıldır uygulanıyor.112, 155 ve 156 Acil Çağrı Merkezlerimiz ile Alo 183 Sosyal Destek Hattı, 7/24 hizmet veriyor.

"Bir diğer önemli erişim hizmetimiz de, KADES akıllı telefon uygulaması. Bu uygulama üzerinden, kadınlar, cihaz konum bilgisiyle ihbarda bulunduğunda, KADES Yani (Kadın Acil Destek İhbar Sistemi) anında devreye giriyor. Jandarma ve Polis teşkilatlarımızda kurulan 'Aile İçi Şiddet, Kadın ve Çocuk Suçlarıyla Mücadele' bürolarında kadın amir ve kadın personel görev yapıyor. İstanbul'da bu yıl; Şiddet Önleme ve İzleme Merkezimizden 2 bin 902, kadın konukevlerimizden 2 bin 689 kadın, destek aldı. Geçtiğimiz yıl yaşanan, 33 bin 101 aile içi şiddet olayı, bu yıl yüzde 12 azalarak 29 bin 111 olmuştur. Şiddet mağduru kadınlar için, 58 bin 817 önleyici ve koruyucu tedbir kararı aldık. Aile içi şiddet olaylarında, geçen yıl maalesef 47, bu yıl da 38 kadın hayatını kaybetti.

"Kıymetli hemşehrilerim, medeniyetimiz, insana şiddeti asla kabul etmez. Yaşam hakkı, her insanın, en temel hakkıdır. Kadına şiddeti, insanlığa ihanet olarak görüyoruz. Devlet, millet olarak bu mücadelemizi, 'sıfır tolerans' ilkesiyle, hassasiyetle sürdürüyoruz. En büyük hedefimiz, kadına yönelik şiddetin son bulması. Hepinizi saygıyla selamlıyorum."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu yıl 20 Kasım itibariyle 234 kadın, aile içi ve kadına yönelik şiddet kapsamındaki cinayetlerde hayatını kaybetmiştir” açıklaması yapmıştı.

bianet erkek şiddeti çetelesine göre erkekler, Türkiye’de, 1 Ocak 2020- 21 Kasım 2020 dönemindeki 327 günde, en az 253 kadını öldürdü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre 2020 Ekim ayında erkekler tarafından 21 kadın öldürüldü, 8 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.

Gündem