Utku Çakırözer: Saray rejimi, TBMM'yi dış politikada dışlayan bir yol izliyor

CHP Eskişehir Milletvekili ve TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Utku Çakırözer, ABD'nin seçilecek başkanı ile kurulacak ilişkilere ilişkin konuştu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Kasım 2020 10:19
Utku Çakırözer: Saray rejimi,  TBMM'yi dış politikada dışlayan bir yol izliyor

CHP Eskişehir Milletvekili ve TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Utku Çakırözer, Halk TV'de Eylül Han Tezel ile Gündem Özel'e katıldı. ABD'de bazı eyaletlerde oy sayımı hala devam ederken Joe Biden başkanlığa çok yakın.

Çakırözer, geçmişten de bahsederek, TBMM'nin ve muhalefet partilerinin dış politikaya ilişkin alınacak kararlarda fikrinin alınmadığını ve dışlandığını söylendi. Şöyle konuştu:

"Türkiye'deki tek adam yönetimi ve saray rejimi, TBMM'yi dış politikada dışlayan bir yol izliyor.
Doğu Akdeniz'de birçok gerginlik yaşandı. Bu süreçte Meclis'e ya da muhalefet partilerine gidilip fikir alınmadı. Geçmişte de alınan dış politikaya ilişkin kararlarda meclis ve muhalefet partileri hep dışlandı.
Ulusal çıkarlar birdir. Dış politikada karar alırken, görüşleri dinlemenin faydası olur. Böyle bir dönem yaşamadık. Yeni ABD başkanı ile Türk-Amerikan ilişkileri konuşulurken de Meclis'i ve muhalefet partilerini dinlemekte fayda var." 

1 Mart Tezkeresi'ni örnek veren Çakırözer, "Ne kadar doğru bir karar verdi Meclis, o işgale ortak olmayarak. Tarihler boyu unutulmayacak bir karar verdi. Bundan sonrada stratejik kararlarda Meclis'i ve muhalefet partilerinin dinlenmesinin yararı olur.  Maalesef uzun süredir bu iktidar, diplomatları bir kenara bırakmış durumda umarım bundan dönülür." dedi.

Ayrıca Çakırözer, Biden'ın seçilmesinin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yakınlaşması bağlamında fırsat olacağını söyledi.