Bakan Koca "Aşıya 40 gün kaldı" dedi, tepki geldi: Saha deneyi mi yapacaklar?
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 26.10.2020 11:34

Bakan Koca "Aşıya 40 gün kaldı" dedi, tepki geldi: Saha deneyi mi yapacaklar?

Sağlık Bakanı Koca'yla görüşen Osman Müftüoğlu, CoronaVac adlı Çin kökenli aşının 40 gün sonra Türkiye’de uygulanmaya başlanacağını öne sürdü. Bu habere ise Prof. Dr. Esin Şenol'dan tepki geldi. Şenol, "Saha deneyi yapmayacaklarsa mümkün değil" dedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve mart ayının başından beri Türkiye’de de görülmeye başlanan koronavirüsle ilgili umut verici haber geldi. Birçok ülkede devam eden, bazıları tamamlandığı söylenen aşı çalışmaları neticesinde, CoronaVac adlı Çin kökenli aşının 40 gün sonra Türkiye’ye geleceği öne sürüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşen Hürriyet yazarı Osman Müftüoğlu, Koca'nın aralık ayında Türkiye'de aşılamanın başlayacağını söylediğini aktardı.

Ancak bilim insanları aynı fikirde değil...

Prof. Dr. Şenol: Saha deneyi yapmayacaklarsa 3 ila 6 aydan önce mümkün değil

Bu haberle ilgili olarak Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Esin Davutoğlu Şenol, Twitter hesabı üzerinden Halk TV’yi etiketleyerek “Böyle bir şey mümkün değil.. Bari siz buna aracı olmayın. Sahada deney yapmayacaklarsa mümkün değil” diyerek tepkisini gösterdi.

ekran-resmi-2020-10-25-15-14-30.png

Konuya ilişkin yorumuna başvurduğumuz Prof. Dr. Şenol, 3 ila 6 aydan önce aşılamanın yapılmasının mümkün olmadığını, şayet yapılırsa bunun ‘saha deneyi’ olacağını söyledi. Saha deneyinin etik olmamasının yanısıra tehlikeli olduğunu da belirten Şenol, “Şu anda hazır aşamasına gelmiş dünyadaki hiçbir çalışma 40 gün içinde insanlara yapılabilecek durumda değil. Daha çalışmaların verileri Avrupa Onay Merkezi’ne açılmadı. Son doz vurulduktan sonra 2 ay beklemeleri gerekiyor. 2 ay sonra bu veriler açılacak ve Avrupa Onay Merkezi duruma bakacak” diye konuştu.

Müftüoğlu'nun bakanla görüşmesinden çıkan iddia

Çin’in Wuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında gözler aşıya çevrilmiş durumda. Müftüoğlu, Sağlık Bakanı'yla yaptığı görüşmeyi yazdı. Müftüoğlu'nun iddiasına göre; SinoVac adlı Çin menşeli şirketin ürettiği ve Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi koordinasyonunda 16 Eylül’den beri 25 merkezde uygulanan CoronaVac aşısında sona gelindi. Müftüoğlu, aralık ayının başında CoronaVac aşısının Türkiye’de uygulanmaya başlanacağını ve ilk etapta 5 milyon doz civarında aşı yapılacağını söyledi.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Gündem