Türkiye'nin yeni salgını: 3 gün içinde öldürüyor

Türkiye'nin yeni salgını: 3 gün içinde öldürüyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Irak üzerinden ülkeye giriş yapan yeni salgını anlattı.

Koronavirüs salgını devam ederken, bir salgın da hayvancılık sektöründe ortaya çıktı. Bir sinek türünün büyükbaş hayvanlara bulaştırdığı "3 gün hastalığı" besiciyi zor durumda bırakıyor. 3 günde hayvanın ölmesine neden olan hastalık şimdiden güney illerine yayıldı. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, besicileri endişelendiren yeni salgını Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası'nda anlattı. Hayvancılık sektörünün hali hazırda zor durumda olduğunu vurgulayan Gürer, "Tarımda ciddi sorunlar yaşanan bir dönemdeyiz. Hayvancılık sektöründe de ciddi zorluklar var. Hastalıklar da büyük bir risk elbette. Şarbon gibi besicilere ciddi zarar veren hastalıkları hatırlıyoruz. 2012 yılında ülkemizde görülen ama 8 yıldır görülmeyen üç gün hastalığı da bu hastalıklardan bir tanesi. Sineklerden geçen bu hastalık, ülkemize Irak üzerinden geldi."

Bakanlık: Aşıyı vatandaş ithal etmeli

Gürer, yeni hayvan salgını hakkında önerge verdiğini verdiğini söyleyerek, bakanın cevabını şöyle anlattı:

"Bu hastalığı önlemek için Tarım ve Orman Bakanı'na önerge verdim. Bakanın yanıtı yeni geldi. 2017 yılında bu hastalığın aşısının ithalatına izin verildiğini söyledi. Vatandaşın bu aşıyı kendisinin ithal etmesi gerektiğini söyledi. Büyük işletmeler bunu sağlayabilir belki, ama küçük üretici nasıl sağlayacak? 

İthal aşı olmadığı için de ölümler başladı. Güneydoğu'dan, Adana'dan çok şikayet alıyoruz. Mersin ve Adana'da Büyükşehir Belediyelerimiz ilaçlama yaptı. Ancak bu hastalığı bulaştıran sinek ilaçlamayla ölmüyor. Bu sinek bir ahıra girdiğinde hayvan varlığını bitiriyor. 

Bu aşının derhal temin edilmesi gerekiyor. Özellikle sıcak bölgelerde çok yaygın bu hastalık. Hayvanın üç gün ayakta durarak, besicinin gözünün önünde ölmesi onlar için dram. Umutları ölüyor, gelirleri ellerinden gidiyor. "