Yeditepe Üniversitesi'nden personele kılık kıyafet dayatması: Çok açık yakalı bluz giymeyin

Yeditepe Üniversitesi'nden personele kılık kıyafet dayatması: Çok açık yakalı bluz giymeyin
Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, personele gönderdiği yazıda, "çok açık yakalı bluz, elbise, çok kısa, yırtmaçlı etek, tayt giyilmemesini" istedi.

Yeditepe Üniversitesi yönetimi bir skandala imza attı. Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl imzasıyla personele 'kılık kıyafet' sınırları çizen bir yazı gönderildi. Cumhuriyet'ten Mehmet Oflaz'ın haberine göre, yazıda kadın personelin “askılı, çok açık yakalı olan bluz, elbise, gömlek giymemesi”, “çok kısa, yırtmaçlı etek veya elbise giymemesi” ve “kot, kısa pantolon veya tayt giymemesi” istendi. Öte yandan aynı yazıda erkek personel için de ‘kısa pantolon, kot ve şort giymemesi’ ifadeleri yer aldı.

Yazıda, “Üniversitemizde 29 Haziran 2022 tarihinden 01 Eylül 2022 tarihine kadar yaz kıyafeti uygulamasına geçilecektir. Müdürler ve yöneticiler kendilerine bağlı çalışanlarının kurum kültürüne uygun olarak aşağıda belirtilen kılık kıyafet esaslarına uymasını takip etmekten gerektiğinde ilgili uyarıları yapmaktan sorumlu olacaklardır” denildi.

'Gericiliğin en açık göstergesi'

Konuya ilişkin konuşan ve ismini vermek istemeyen Yeditepe Üniversitesi'nden bir kadın personel, “Kadınların kılık kıyafetine karışılması gericiliğin en açık göstergesidir” dedi.

Kadın personel açıklamasının devamında şunları söyledi:

Üstelik bu kararın altında imzası bulunan kişinin de bir kadın olması durumun daha vahim bir hâl aldığını gözler önüne sermektedir. Ortaçağcı zihniyet bilim yuvaları olan üniversiteleri işgal etmiş ve üniversitelerde kadınların dekoltelerine karışır olmuştur.