TMMOB: Salda Gölü yok olmanın eşiğine sürükleniyor

TMMOB: Salda Gölü yok olmanın eşiğine sürükleniyor
Coronavirüs salgınının fırsata çevrildiğini vurgulayan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Salda Gölü'ne başlatılan inşaat faaliyetine dair açıklamalarda bulundu.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, ‘Millet Bahçesi Projesi’ nedeniyle Salda Gölü'nde başlatılan ve gölü çevreleyen beyaz kumsalın zarar görmesine neden olan inşaat faaliyetlerinin durdurulması için bir basın açıklaması yaptı.

Koramaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Salda gölü yok olmanın eşiğine sürükleniyor

“Dünya ve ülkemiz koronavirüs salgınına karşı korunma ve mücadeleye odaklanmışken, virüs salgını gerekçesiyle ziyaretçi girişine kapatılan Salda Gölü’ne 13 Nisan günü itibariyle iş makinaları sokularak millet bahçesi projesi yapımı için çalışmalar başlatılmıştır.

Koronavirüs salgınını fırsata çevirenler, gözlerini rant ve kar hırsı bürüyenler Salda Gölü’nü yok olmanın eşiğine sürüklemektedir.

Gölün mutlak korunması gereken alanına giren iş makinaları beyaz kumulları kazmış ve başka bölgelere taşımıştır. Kazılan ve taşınan beyaz kumullar, ayak dahi basılmadan korunması gerekecek, dünyada sadece birkaç yerde örneği bulunan nadir özelliklere sahip oluşumlardır. İş makinaları ile yapılan çalışma Salda Gölü’ne yönelik bir saldırıdır. Ortaya çıkan görüntüler herkesin vicdanlarını sızlatmaktadır.

Dünyada örneği çok az

Salda Gölü, jeolojik oluşumu ve canlılarla etkileşimi itibari ile dünyada örneği oldukça az bulunan ülkemizin en özel ve önemli alanlarından birisidir.

Korunması gereken göl millet bahçtmmob-salda-golu-nde-baslatilan-calisma-acilen-durdurulmali-716390-1.esi projesi adı altında yapılaşmaya açılmış ve projenin uygulanması durumunda yok olmanın eşiğine getirilmiştir.

TMMOB ve yöre halkı proje ve ilgili plan değişikliği hakkında dava açmış ve yargı süreci devam etmektedir. TMMOB ayrıca Salda Gölü Raporu hazırlıklarını sürdürmektedir. Rapor tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacak ve davanın muhatabı mahkemeye sunulacaktır.

Salda Gölü, çevresiyle bir bütün halindedir ve çevresindeki etkileşim alanıyla birlikte mutlaka korunması gerekmektedir.

Koronavirüs salgınını fırsata çevrilerek Salda Gölü’nde iş makinaları ile başlatılan çalışma acilen durdurulmalıdır.”
 

İlgili Haberler
Etiketler :