Sigara Paketlerinde Yeni Dönem Başlıyor!

Sigara Paketlerinde Yeni Dönem Başlıyor!
Tütün ürünlerinin üretim ve ticaretini düzenleyen yönetmelikte değişiklik yapılıyor. Sigara, puro, sigarillo ve nargilelik tütün gibi ürünlerin ticareti etkilenecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hazırladığı yönetmelik taslağına göre, tütün ürünlerinin paketlerine üretim tarihi ve yerini belirten kodlama bilgisi eklenecek, bu da tütün ürünlerinin daha şeffaf bir şekilde takip edilmesini sağlayacak.

sigara2.png

Tütün mamulünün perakende satış fiyatı, paket üzerinde siyah zemin üzerine beyaz renkte ve "... TL" şeklinde yazılacak. Bu değişiklik, tütün mamullerinin satış fiyatlarının daha net ve göze çarpan bir şekilde belirtilmesini sağlayacak.

yeni-proje5454.png

EMİSYONA BAKILACAK

Türkiye'de tütün mamulleri üretimi için gereken prosedürlerin yanı sıra, artık bakanlıktan Üretim ve Faaliyet Uygunluk Belgesi alınması zorunlu hale getirilecek. Bu yeni düzenleme, tütün mamulleri üreticilerinin belirlenmiş standartlara uygunluğunu sağlayarak sektörde daha fazla şeffaflık ve güvenilirlik sağlayacak.

sigara1.png

Tütün ürünlerinin Piyasaya Arz Uygunluk Belgesi başvurularında, ürünün fiziksel ve kimyasal özelliklerinin yanı sıra mevzuat tarafından belirlenen emisyon seviyeleri de (tütün mamulü tüketildiğinde havaya salınan maddeler) dikkate alınacak. Bu yeni kriter, tütün mamullerinin piyasaya sürülmesinde sağlık ve çevre faktörlerini göz önünde bulundurarak daha güvenli bir ortam oluşturmayı amaçlıyor.


Sigara için emisyon seviyelerine ilişkin analiz sonuçlarının, mevzuatta belirlenen sınırlar içinde olup olmadığı incelenecek. Bu adım, tütün mamullerinin emisyonlarıyla ilgili standartlara uygunluğunun sağlanmasını amaçlıyor.

sigara-bagimliligi-43900-400861956.jpg

DARPHANE’YE BİLDİRİLECEK

Kayıtdışı üretimle mücadele amacıyla, şirketlere proje tadilatı kapsamında sigara paketleme makineleri için verilen izin, ürün izleme sistemlerinin kurulumu için Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'ne bildirilecek. Bu adım, tütün mamullerinin üretim sürecinin denetlenmesini sağlayarak kayıtdışı üretimin önlenmesine katkı sağlayacak.


İç piyasaya sunulacak tütün ürünleri, aynı marka altında ve aynı kategoride sadece bir üretici veya ithalatçı tarafından sunulabilecek. Bu düzenleme, pazarın denetlenmesini sağlayarak rekabeti dengelerken, tütün mamullerinin güvenilirliğini ve izlenebilirliğini artırmayı amaçlıyor.

Etiketler :