İŞTE GÜNÜN FOTOĞRAFI

İstanbul tarihi 1 Mayıs'lardan birini yaşıyor. CHP Genel Başkanı ve DİSK Genel Başkanı Saraçhane'den Taksim Meydanı'na gitmek için çağrı yaptı. İçişleri Bakanlığı ise İstanbul'u kelimenin tam anlamı ile abluka altına aldı. Tarihi Su Kemerlerinin önünde etten duvar ören polisler günün özeti gibi...

Saraçhane Meydanı'da Bozdağan Kemeri'nin önündeki polis barikatının görüntüsü 2024 yılı Türkiye'sinin fotoğrafı gibi. İstanbul'a bu fotoğrafı layık görenler, bu fotoğrafı İstanbul'a yakıştıranlar yıllar sonra savunabilecekler mi?

İstanbul'da 1 Mayıs nedeniyle sabah erken saatlerde Taksim Meydanı'na çıkan yollar trafiğe kapatıldı.

İstanbul'da 1 Mayıs İçişi Bayramı kutlamaları için Saraçhane'nin kutlama alanı olarak belirlenmesi üzerine endişe verici görüntüler gelmeye başladı. Trafiğe kapatılan Saraçhane'de bulunan tarihi Bozdoğan Kemeri'ne OHAL dönemlerini aratmayan bir şekilde toma ve kalkanlı polisler yerleştirildi.

Görüntülerde Bozdoğan Kemeri'nin her bir kapısına birer toma yerleştirilmiş durumda. Önüne yüzlerce kalkanlı polis yerleştirildi. Kemerin tepesinde de özel harekat polisleri dikkat çekiyor.

Sosyal medyada da bu görüntülere tepkiler gecikmedi. Birçok kullanıcı, kutlamaya katılmak isteyen vatandaşların gözdağı verildiğini ve korkutulduğunu savundu.

istanbul-taksimdeki-otellerde-kalan-t-47558-4-002.jpg

Araçların meydana girişine izin verilmediği gibi çöp konteynerleri de kaldırıldı. İstiklal Caddesi'nin ara sokaklarından Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruplara polis müdahale etti ve pankart açıp yürüyen bazı kişiler gözaltına alındı.

istanbul-taksim-meydanina-cikmak-istey-47559-001.jpg

İşçiler ve emekçiler, ülkenin dört bir yanında 1 Mayıs için sokaklara çıkarak, Saray yönetiminin piyasacı, gerici ve baskıcı politikalarına karşı tepkilerini dile getiriyorlar. Ancak İstanbul Valiliği, 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nı emekçilere kapatma kararı alarak çeşitli önlemler aldı.

istanbul.webp

Bu önlemler kapsamında:

Taksim Meydanı'na çıkan yollar trafiğe kapatıldı.

istanbul-taksimdeki-otellerde-kalan-t-47558-3-001.jpg

Meydana giden cadde ve sokaklarda araç parkına izin verilmedi.

ankss-001.jpg

Taksim, Şişhane, Kabataş, Mecidiyeköy, Şişli, Saraçhane, Beşiktaş Meydanı ve Dolmabahçe'deki otoparklarda bulunan araçlar kaldırıldı.

istanbul-taksimdeki-otellerde-kalan-t-47558-4-001.jpg

Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli, Fatih ve Kadıköy'de çöp konteynerleri kaldırıldı ve taş gibi malzemeler temizlendi.

istanbul-sarachane-meydaninda-toplanma-47553-6.jpg

Tedbir alınan alanlarda belediyelere ait araç ve personelin bulunmasına izin verilmedi.istanbul-sarachane-meydaninda-toplanma-47553-3-001.jpg