Mümtazer Türköne, Şahin Alpay ve Ali Bulaç yeniden yargılanıyor: Duruşma ertelendi

Mümtazer Türköne, Şahin Alpay ve Ali Bulaç yeniden yargılanıyor: Duruşma ertelendi

Zaman gazetesinin eski yazarları hakim karşısına çıktı. Mahkeme, Yargıtay'ın bozma kararına uyulmasına hükmederek yeniden yargılamaya karar verdi.

Kapatılan Zaman gazetesinin eski yazarları Ali Bulaç, Şahin Alpay ve Mümtazer Türköne’nin, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan aldıkları hapis cezalarının Yargıtay tarafından “eksik inceleme” nedeniyle bozulmasının ardından yeniden yargılanmalarına başlandı. Mahkeme, ilk yargılamada beraat eden Mehmet Özdemir hakkında yakalama emri çıkardı.

İlk yargılamada, Zaman gazetesinin eski yazarları Mümtazer Türköne 'Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak' suçundan 10 yıl 6 ay hapis, Ali Bulaç ve Şahin Alpay ise 'Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak' suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi Ali Bulaç, Şahin Alpay ve Mümtazer Türköne hakkındaki kararları "eksik inceleme" nedeniyle bozmuştu. İlamda, sanıkların eylemlerinin mevcut dosya durumuna göre "örgüte yardım" suçunu oluşturduğu, dosyadaki eksik incelemeler tamamlandıktan sonra karar verilmesi gerektiği kaydedilmişti. Ayrıca tutuklu sanık Mümtazer Türköne tutuklu bulunduğu süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verilirken, Mehmet Özdemir hakkında verilen beraat kararı “örgüt üyeliği” suçundan tutuklanması gerektiği belirtilerek bozulmuştu. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Mümtazer Türköne'nin tahliye edilmesi gerektiği yönünde açıklama yapmıştı. Bozma kararının ardından ilk duruşma Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Ali Bulaç, Şahin Alpay, Mümtazer Türköne ve sanık avukatları katıldı.

'Ne yardım ettim ne de üye oldum'

Duruşmada savunma yapan Mümtazer Türköne, “Daha önce aldığım hüküm örgüt üyeliğiydi şimdi ki ise örgüte yardım. Ben örgüte ne yardım ettim ne de üye oldum. Beraatımı talep ediyorum" dedi. Şahin Alpay, Yargıtay ilamına karşı, "Yargıtay bozmasına uyulmasını talep ediyorum. Herhangi bir suç işlemedim” diye konuştu.

'Bu lekeyi alnımda taşımak ve böyle ölmek istemiyorum'

Ali Bulaç ise savunmasında, "Örgüte yardım suçlarını reddediyorum. Ben bu yapıya yardımda bulunmadım. Yargıtay AYM'nin hakkımda verilen kararı görmezden gelmiş. Ben 55 yıldır yazarlık yapıyorum. Ben suçsuzum. Bu yaşımda 22 ay hapis yattım ama bundan şikayetçi değilim. Günahlarımın bedeli olarak sayıyorum. Bu kara lekeyi alnımda taşımak ve böyle ölmek istemiyorum" ifadelerini kullandı.

Duruşma savcısı da görüşünde Yargıtay ilamına uyulmasını talep etti. Mahkeme, usul ve yasaya uygun bulunan bozma ilamına uyulmasına oy birliğiyle karar verdi. Duruşmaya katılmayan Mehmet Özdemir hakkında yakalama emri çıkaran mahkeme, Hüseyin Gülerce, Binnaz Toprak, Ümit Toprak, Ümit Erol ve Zekeriya Tüzen’in tanık olarak dinlenmesine karar vererek duruşmayı 9 Eylül’e erteledi.