Mahalleli kentsel dönüşüm istemeyince elektriksiz bırakıldı, mahalleye polis girdi

Mahalleli kentsel dönüşüm istemeyince elektriksiz bırakıldı, mahalleye polis girdi
Okmeydanı Fetihtepe’de kentsel dönüşüm kapsamında yıkılmak istenen evlerinden çıkmayan vatandaşların elektrik, su ve doğalgazları kesildi. Elektriği kesilen bir kişi solunum cihazına bağlı olduğu için fenalaştı, mahalleye çevik kuvvet polisi yığıldı.

Beyoğlu Fetihtepe Mahallesi'nde kentsel dönüşüm kararı alındı. Beyoğlu Belediyesi kentsel dönüşüme giren dükkan ve dairelerin elektrik ve sularını kesmeye başladı. Ancak ev ve iş yerlerini boşaltmak istemeyen vatandaşlar tepki gösterdi. Elektriği kesilen bir kişi solunum cihazına bağlı olduğu için fenalaştı.

beyoglunda-kentsel-donusum-arbedesi-4904-dhaphoto2.jpg

'160 dava açtık ama dinlemiyorlar'

Fetihtepe Mahallesi Dernek Başkanı Şenel Yıldız, "Burası Fetihtepe Mahallesi 3550 Ada. 2 yıldır burada kentsel dönüşüm yapmaya çalışıyorlar. Halk verdikleri muvafakatnameyi kabul etmiyor. Bana uygun sözleşme yap. Buranın garantisini ver. 5 binlik ve binlik planları Cuma günü Bölge İdare Mahkemesinden tamamen iptal edildi. Kendilerine 160 tane dava açtık. Üst mahkemeye başvurduk. Ama hiçbir şekilde dinlemiyorlar" diye konuştu.

beyoglunda-kentsel-donusum-arbedesi-4904-dhaphoto10.jpg

Beyoğlu Belediyesi'nden açıklama: Martta tebligat gönderdik

Beyoğlu Belediyesi'nden ise yazılı açıklama yapıldı. Açıklamaya göre, Emlak Konut tarafından hazırlanan projeye göre yıkımı gerçekleşecek 778 daire yerine 778 daire, 166 dükkan yerine ise 159 dükkan yapılacak ve bu daire ile dükkanların tamamı, mevcut hak sahiplerine verilecek. Mevcut daire ve dükkan sayısından daha fazla daire ve dükkan yapılmayacak.

beyoglunda-kentsel-donusum-arbedesi-4904-dhaphoto11.jpg

Açıklamada, "Mart ayında muvafakatname imzalamayan hak sahiplerine, bölgedeki diğer hak sahiplerinin daha sağlıklı ve güvenli evlerde barınma hakkının bir an evvel sağlanması için 6306 sayılı kanunun 17. maddesine istinaden evlerini tahliye etmeleri için tebligat gönderildi. 15 günlük yasal sürecin ardından ikinci tebligatların gönderilmesiyle hukuki süreç hızlandı. Ramazan Bayramı'ndan önce her bir hak sahibinin teker teker aranarak yakın zamanda elektrik, su ve doğalgaz erişimlerinin kesileceğini dair bilgilendirildiği açıklandı.

beyoglunda-kentsel-donusum-arbedesi-4904-dhaphoto3.jpg

Gönderilen tebligatlara karşı bazı hak sahiplerinin açtığı davalarda 130 yürütmeyi durdurma kararı alınmasına rağmen, yapılan savunma sonrası 120 tanesinin yürütme durdurma kararı kaldırıldı" denildi.

Kaynak:DHA

Etiketler :