Türkeş’ten Bahçeli’ye: Onlar analarının babalarının mezarına sahip çıksın

Babası Alparslan Türkeş'i ölüm yıldönümünde anmak için gittiği mezar başından bir grup tarafından uzaklaştırılan Kutalmış Türkeş yaşadıklarını Halk TV’de Özlem Gürses ile Hafta Sonu Ana Haber’e anlattı.

Türkeş, Bahçeli’ye  “Onlar analarının mezarına, babalarının mezarına sahip çıksın. Kendilerine ait olmayan değerlere, Alparslan Türkeş’in mezarına sahip çıkmaya kalkışmasınlar” dedi.

Kutalmış Türkeş olay anlarını şöyle anlattı: 

"Ben 23 senedir her 4 Nisan’da oraya giderim. İstanbul’dan sabah saatlerinde intikal ettim. 8:50 gibi… Girmek istediğim sırada arabamın etrafını sardılar. Önüne geçtiler. MHP Genel Merkezi’nden ve Semih Yalçın’dan talimat aldıklarını Türkeş ailesinin ve bilhassa benim oraya giremeyeceğini söylediler. Ben de bunun üzerine ‘Beni öz babamın mezarına mı sokmuyorsunuz?’ diye çıkıştım. Bu arada oraya polis çağırdım. Orada bir gerilim olduktan sonra içeri girdim. Daha sonra avukatım geldi. Benimle birlikte gelen bir kişi vardı onun içeri gelmesine izin vermediler."

İki polis müdürü ifade değiştirmesini istemiş

"Daha sonra polis ekipleri geldi. Orada 1-1.5 saat bekledim. Oradan karakola geçtik. Yalnız karakolda uzun süre beklettiler. Bir ilçe emniyet müdürü, bir de il emniyet müdür yardımcısı olduğunu söyleyen birileri geldi. Milliyetçi Hareket Partisi’nin ve Semih Yalçın’ın adını ifademden çıkarmamı istediler. Ben onlara ifademi değiştirmeyeceğimi söyledim ve karakoldan ayrıldım."


'Oraya girememek yerine ölmeyi tercih ederim'

"Oraya girmek ya da girmemek benim için ölüm kalım meselesi. Oraya girememek yerine ölmeyi tercih ederim. Oraya girememek ne demek? Devlet Bahçeli’ye, Semih Yalçın’a ve yanındakilere tavsiyem. Onlar analarının mezarına, babalarının mezarına sahip çıksın. Kendilerine ait olmayan değerlere, Alparslan Türkeş’in mezarına sahip çıkmaya kalkışmasınlar. Bundan sonrada gerekli hukuki işlemleri yapacağım… Kimin oraya girip giremediğini hep birlikte göreceğiz."


'Önüme geçen MHP yönetimde olan bir adam'


Özlem Gürses’in  ‘Beyan esastır. Acaba bir provakasyon gündemde olabilir mi? Bu yönde bir sezginiz var mı?’ sorusuna Kutalmış Türkeş “Neden provokasyon olsun. Önüme geçen MHP Ankara İl’de yönetimde olan bir adam. Onun yanındakiler zaten öyle...  Orada telefon görüşmesi yaptılar. 23 senedir girdiği bir yere bu sene neden giremiyorum” diye yanıt verdi.  

'Onlara geçmiş olsun'


Teşekkür ediyorum. Geçmiş olsun’ diyen Özlem Gürses’e, Türkeş “Bana geçmiş olacak bir şey yok. Onlara geçmiş olsun“ diyerek son sözlerini söyledi.