İzmir'de George Floyd'u hatırlatan polis müdahalesi

İzmir'de 1 Mayıs kutlamaları dolayısıyla bir grup Konak Meydanı'nda yürümek istedi. Gruba müdahale eden polis, 5 kişiyi gözaltına aldı. Polisin gözaltı sırasında bir kişinin boğazına bacağını bastırması ABD'li George Floyd'u hatırlattı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipler Birliği (TTB), İzmir Barosu ve İzmir Tabip Odası tarafından düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarında bir grup açıklama yapmak istedi. Açıklamanın yapılacağı Konak Meydanı'na sahil tarafından yürümek isteyen bir gruba polis müdahale etti. Polis, 5 kişiyi gözaltına aldı. Polisler, bu sırada bir yurttaşı yere yatırdı. Bir polis memurunun bacağını yerde yatan kişinin boğazına bastırması George Floyd'u hatırlattı. ABD'de polisin benzer müdahalesi sonucu yaşamını yitiren siyah yurttaş Gorge Floyd, sosyal medyada gündem oldu. 

izmir-georgefloyd.jpeg

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni ve sendika temsilcilerinin girişimleri sonucu olaylar daha fazla büyümeden önlenirken, Konak Meydanı Kemeraltı girişinde yüzlerce kişinin katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

'Yurttaşına en az destek veren iki ülkeden biriyiz' 

"Yaşasın 1 Mayıs", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "İş, ekmek, özgürlük", "Karanlığa teslim olmayacağız", "İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz", "Şeriata, faşizme geçit yok" diye sloganlar atan yüzlerce kişi gözaltına alınan 5 kişinin de serbest bırakılması için çağrı yaptı.

Basın açıklamasını DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı okudu. Açıklama şöyle:

"Yasaklara, baskılara rağmen 1 Mayıs için umudu büyütüyoruz. Çürümüş düzene karşı yeni bir düzen için yan yanayız. Eşitsizlik, yoksulluk dışında hiçbir şey sunmayan bu düzenin koronavirüs aşısını ticari meta haline getirmesinin bedelini insanlık ödüyor. Çalışanları hastalığa, çalışmayanları açlığa mahkûm ediliyor. Pandemi döneminde yurttaşına en az destek veren iki ülkeden biriyiz. Milyonlarca kişi günde 50 liraya yaşamaya mahkûm ediliyor. Faturalar kabarıyor. Çarşı pazar alışverişi her geçen gün zorlaşıyor. Buradan isteklerimizi iletiyoruz. Herkese aşı, gelir desteği sağlansın. Hastalanan sağlık emekçileri için koronavirüs meslek hastalığı olsun. Kod 29 zulmüne son verilsin. Kanal İstanbul'a, betona değil sosyal desteklerle bütçe ayrılsın."

Basın açıklaması sonrasında grup dağılırken DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, gözaltındaki işçilerin girişimlerinin ardından serbest bırakıldığını açıkladı.

ANKA