İÜ öğrencilerinden yemek protestosu: Müşteri değiliz öğrenciyiz

İstanbul Üniversitesi'nde yemekhanelerden kahvaltı öğününün kaldırılması ve üç öğün olan yemeklerin iki öğüne düşürülmesi, öğrencilerin tepkisini çekti.

Öğrenciler yaptıkları basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"30 Aralık Pazartesi günü İstanbul Üniversitesi SKS Daire Başkanlığının sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamayla üç öğün indirimli olarak sunulan yemekhane hizmeti bir öğüne indirilmiş ve kahvaltı öğünü tamamen kaldırılmiştır. Alınan karardan nasıl bir kamu yararı güdüldüğü anlaşılamamaktadır. Yapılan bu son değişiklikle öğrencilerin en temel ihtiyaçlarından biri olan gıda ihtiyacının karşılanması pratik olarak imkansızlaşmaktadir. 

Döneme başlarken gerçekleştirilmiş olan yemekhane zamları hali hazırda öğrencileri zor durumda bırakmaktadır. Ülkemizdeki fiyatların yükselmesiyle alım gücü iyice düşmekte. Öğrenciler artan hayat pahaliliğiyla boğuşmaktadır. Hal böyleyken öğrenci aleyhine düzenlenen  bu yemekhane tarifesi öğrencileri ekonomik bir darboğaza sürüklemektedir.

Ne olmuştu?

İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ) yemekhanelerinden kahvaltı öğünü kaldırılırken, üç öğün olan yemekler, iki öğüne düşürüldü.

2 Ocak’tan itibaren yemekhanelerde kahvaltı öğününün olmayacağı duyurulurken, öğrencilerin 3 öğün indirimli yemek hakkı tek öğüne indirildi.

Duyuruda şu ifadeler yer aldı:

“02.01.2020 Perşembe gününden itibaren tüm yemekhanelerimizde kahvaltı hizmeti verilmeyecektir. 02.01.2020’den itibaren öğrencilerimizin indirimli yemek hakkı 1 öğünle devam edecektir. Gündüz öğrenim gören öğrencilerimiz ‘öğlen yemeklerinden’, akşam öğrenim gören öğrencilerimiz ‘akşam yemeklerinden’ öğrenci ücreti üzerinden faydalanabilecektir.”

İndirimli yemek hakkını bir öğün için kullanan öğrenci, ikinci öğün için 18,50 lira vermek zorunda kalacak.

Fotoğraf: Twitter