'Hindistan varyantlı virüs İstanbul'dan tüm Ege'ye taşınabilir'

'Hindistan varyantlı virüs İstanbul'dan tüm Ege'ye taşınabilir'

Tam kapanma kararının alınmasının ardından birçok vatandaş Ege'nin tatil beldelerine gitti. İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı bu 'göçe' değinerek "Hindistan varyantlı virüs İstanbul'dan tüm Ege'ye taşınabilir" dedi.

Türkiye'de 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00'e kadar sürecek “tam kapanma” uygulamasıyla birlikte yoğun nüfus göçü alan gözde tatil beldelerinin yer aldığı Ege'de mutasyonlu virüs tedirginliği yaşanıyor.

Daha bulaşıcı ve ölümcül olduğu belirtilen Hindistan varyantlı virüsün İstanbul'da görüldüğüne dikkat çeken  Lütfi Çamlı, ANKA'ya konuştu. Çamlı, "İstanbul'dan sahil kesimlere ciddi oranda nüfus göçü yaşandı. Hindistan varyantı bu şekilde tüm Ege'ye yayılabilir" dedi.

'Sağlık sistemi sıkıntı yaşayabilir' 

Dr. Lüfti Çamlı, tatil beldelerinde sağlık sistemi açısından da ciddi sıkıntıların yaşanabileceğini söylerken Hindistan varyantının görüldüğü İstanbul'dan sahil kesimlerine yoğun bir nüfus göçü olduğunu vurguladı. Çamlı, "Bu göç, gidilen yerlerde de vaka artışına neden olacaktır. Sağlık sistemi açısından da sıkıntı yaşanabilir. Büyükşehirlerde bile sıkıntı ile sürdürülmeye çalışılan bir sağlık sistemi varken küçük yerlerde nüfus göçünün yaratacağı sorunlar önüne geçilemez olabilir. Zaten iyi bir pandemi yönetimi sergilemeyen hükümet, bu konuda da etkin tedbir almadı. Böyle bir covid göçünün olabileceği öngörülüp şehirlerarası yolculuk sınırlama kapsamına alınabilirdi" diye konuştu.

Mevcut tam kapanma kararının, Türk Tabipler Birliği ve meslek odalarının tavsiye ettiğinden farklı olduğunu söyleyen Çamlı, şunları söyledi:

Biz, zorunlu sektörler dışındaki tüm çarkların durmasını istemiştik. Bu kapanma kararında imalat, inşaat, maden gibi sektörlerin çalıştığını görüyoruz. İşçiler fabrikada, zincir marketler açık. Sadece günlük yevmiye ile çalışanlar evde. Küçük esnafların dükkanları kapatıldı. Günlük yevmiye ile geçinen insanları eve hapsettiğinizde onları açlıkla hastalık arasında bir tercih yapmaya zorluyorsunuz. Türkiye pandemi sürecinde Avrupa'da halkına en az destek veren iki ülkeden biri. Bu insanların kirası, borçları ve faturaları var. Ödemelerini yok sayarak böyle bir kapanma kararı olmak kabul edilemez. Türkiye'de kapanma olayı aslında ‘mış’ gibi yapılan bir süreç.