Halk TV’den açıklama: RTÜK itibar suikastı yapıyor

RTÜK bugünkü toplantısında da Halk TV’yi boş geçmedi. RTÜK’ün iktidar çoğunluğu Halk TV’ye bir ceza daha yazdı... Üstelik fikri takibi yapılmış, karşı görüşü alınmış bir haberden…

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Nisan 2021 22:42
Halk TV’den açıklama: RTÜK itibar suikastı yapıyor

Konu şu: 5 Mart’ta Güliz Meyveci adlı bir vatandaş sosyal medya hesabından kanser hastası olduğunu, çalışamadığını, faturalarını ödeyemediğini duyurunca Halk TV muhabiri Gül Gündüz kendisine ulaştı ve evinde bir röportaj yaptı. Güliz Meyveci o röportajda özetle; Eyüpsultan Belediyesi’nden yardım talebinde bulunduğunu, kendisine, “AKP’ye üye ol” dendiğini aktardı. Haberde Meyveci’nin bu sesine de yer verildi. Yani söz konusu iddia, muhabirin kendi duyumu ya da kendi cümlesi değil, doğrudan kaynağın iddiasıydı.

Ertesi gün haberin fikri takibi yapıldı ve muhabir Gül Gündüz Eyüpsultan Belediyesi yetkililerine ulaşıp karşı görüş aldı. Belediyeden alınan görüşle haber devam ettirildi. Eyüpsultan Belediye Başkanı’nın Güliz Meyveci’yi yalanladığı, belediyenin iki öğün yemek yardımı yaptığı aktarıldı. 

Velhasıl, muhabir iddiayı haberleştirmiş, haberin fikri takibi yapılmış, suçlanan belediyenin görüşü alınmış, iddia bu yönüyle de haberleştirilmiş. 

Durum böyleyken Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre, RTÜK’ün iktidar çoğunluğu, “gerçek dışı iddiada bulunduğu” gerekçesiyle Halk TV’ye para cezası verdi. 
Haber kaynağının iddiası üzerine “karşı görüş” alınmışken, yani AKP’li Eyüpsultan Belediye Başkanı’nın cevabına da yer verilmişken Halk TV’ye ceza verilmesi itibar suikastıdır.

İlgili Haberler