Tunceli'de dağ keçilerinin ölüm nedeni belli oldu

Tunceli'de dağ keçilerinin ölüm nedeni belli oldu

Tunceli Mazgirt'te koruma altında bulunan dağ keçilerinin ölüm sebebi belli oldu. Dağ keçilerinin ölüm sebebi evcil küçükbaş hayvanlardan bulaşan Koyun-Keçi Vebası Hastalığı (PPR) olduğu açıklandı. Veba nedeniyle köy karantinaya alındı.

Ferit  DEMİR/TUNCELİ

Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde Kırklar Dağı bölgesinde yöre halkı tarafından kutsal sayılan  ve koruma altında bulunan, avlanmaları yasak olan dağ keçilerinin ölüm sebebi  belli oldu. Dağ keçilerinin ölüm sebebi evcil küçükbaş hayvanlardan bulaşan Koyun-Keçi Vebası Hastalığı  (PPR) olduğu açıklandı.

Tunceli'nin Mazgirt ilçesine bağlı Kırklar dağı çevresinde bulunan Yukarı Oyumca, Çanakçı,ve Kalaycı köyü dağlık alanında belli aralıklar ile dağ keçilerinin ölü olarak bulunmasından sonra Tunceli tarım ve Orman il müdürlüğü ekipleri harekete geçerek ölü dağ keçilerinden alınan numuneleri analize gönderdi. En son Kırklar dağı eteklerinde bulunan Yukarı Oyumca Köyü dağlık alanında 15 dağ keçisinin ölmesinden sonra alınan numunelerde yapılan analiz sonucunda keçilerde  PPR hastalığının tespit edilmesi ile birlikte köyün karantinaya alındığı açıklandı.

whatsapp-image-2021-02-26-at-17-20-27.jpeg

Tunceli Tarım ve Orman Bakanlığı il müdürlüğü tarafından dağ keçilerinin ölümleri ile ilgili yapılan açıklamada    ölü dağ keçilerinde Koyun-keçi vebası tespit edildiği belirtilerek şu bilgilere yer verildi;

"İlimiz Mazgirt ilçesinde yaban hayatında (Dağ Keçisi) görülen hayvan ölümleri ie ilgili yapılan ihbarlar anında değerlendirilmiş ve alınan numuneler Elazığ Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü'ne 12.02.2021 tarihinde gönderilmiş olup, Elazığ Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü ye. Bakanlığımıza bağlı Ankara Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesindeki Yaban Hayatı Birimine gönderilen numuneler ve yapılan analizler neticesinde 24.02.2021 tarihinde Koyun Keçi Vebası Hastalığı (PPR) pozitif teşhis edilmiştir, Bu kapsamda; İlimiz genelinde bulaşıcı hayvan hastalıkları ile mücadele ve çiftlik hayvanlarına da geçebilen PPR hastalığından korunma ve olası vakalarla ilgili 5996 sayılı Yasa gereğince ilimiz genelinde aşağıdaki tedbirler alınmıştır. 

whatsapp-image-2021-02-26-at-17-20-28-001.jpeg

1-Özellikle çiftlik hayvanları (Koyun-Keçi) ile ilgili sebebi belli olmayan hayvan ölümleri ve hastalık ihbarlarının titizlikle değerlendirilecektir. 

2-ihbar sonucu mahallinde ölüm ve hastalık şüphesi olan işletmelerde Resmi Veteriner Hekimlerce kordon, karantina, tecrit, dezenfeksiyon, duyuru ve eğitim faaliyetleri titizlikle yapılmaktadır. 

3-Kırsal alanda ikamet eden küçükbaş hayvan sahiplerinin bilgilendirilerek yaban hayatı ile ortak kullanılan meraların hastalık sönüşüne kadar kullanılmaması konusunda bilgilendirilmiştir. 

Hastalığın yayılma eğilimi göz önüne alınarak komşu illerimiz bilgilendirilmiş olup, ayrıca yaban hayatı ili ilgili olarak Tarım ve  Orman Bakanlığı Elazığ  15. Bölge Müdürlüğü  ve  Tunceli Doğa koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile koordinasyon ve eşgüdüm sağlanarak hastalıkla ilgili bilgilendirme ve olası hayvan ölümleri ile ilgili yapılması gerekenler konusunda gerekli tedbirler alınmıştır.

KÖYLÜLER 60'TAN FAZLA DAĞ KEÇİSİ ÖLDÜ HAYVAN, ÖLÜ HAYVAN LEŞLERİ HALA ARAZİDE

Dağ Keçisi ölümlerinin yaşandığı Mazgirt İlçesine bağlı Yukarı Oyumca, Çanakçı, Akyünlü,, Kalayıcı, ve Kale köyü sakinleri bölgede yaptıkları araştırmalarda 60'tan fazla dağ keçisinin öldüğünün tespit edildiğini ancak bu dağ keçisi ölülerinin toplanarak imha edilmediğini belirtiyorlar. Evcil küçükbaş hayvanlardan bulaşan Koyun-Keçi vebası hastalığının bulaşıcı olması nedeniyle ölü keçilerden de değer hayvanlara bu hastalığın bulaşma riskinin çok yüksek olduğu bu nedenle ölü keçilerin toplanarak imha edilmesi gerektiği belirtiliyor.

HAYVAN LEŞLERİ ARAZİDE

Yukarı Oyumca Köyü muhtarı Hüseyin Doğan Halk TV'ye telefonla yaptığı açıklamada ölü dağ keçisi leşlerinin kırsal alanda olduğunu ve bölgedeki diğer hayvanlar için büyük tehlike yarattığını leşlerin bütün ısrarlara rağmen toplanmadığını belirterek şöyle dedi; " ben köy muhtarı olarak Doğa koruma ve milli parklar şube müdürlüğü yetkililerine birkaç defa bu ölü keçilerin dağda arazide toplanmasını rica ettim ama hiçbir şekilde gelmediler bizim köy yakınlarında 15 ölü dağ keçisi ölüsü duruyor bir kısmını yırtıcı hayvanlar yedi ama hala arazide kalan leş çok bunlar toplanmazı ise bölgede hastalık hızla yayılır ve yeni ölümler kaçınılmaz olur"