Tunç Soyer 'uykularım kaçıyor' diyerek korkutan tabloyu anlattı

Tunç Soyer 'uykularım kaçıyor' diyerek korkutan tabloyu anlattı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'deki barajlarda düşen su seviyesinin İzmir'i kuraklığa doğru götürdüğünü söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "İzmir Zamanı" adında bir ortak akıl toplantısı düzenledi.  Toplantıya, Sivil Toplum Kuruluşları, sosyal girişimciler, sanatçılar ve özel sektörlerden temsilcilerin katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, İzmir'de barajlarda yaşanan su sıkıntısından bahsetti. Soyer şöyle dedi:  “Uykularım kaçıyor diyebileceğim kadar karanlık bir tablo var. Çok vahim gidiyoruz. Bu kaygı sadece Kasım ayında yağmur yağmaması sebebiyle olmuyor. Çok ciddi bir şekilde İzmir kuraklığa gidiyor. Kendi kendimizin ayağına sıktık. Biz son derece yanlış üretim süreçlerinin içine girmişiz.

Hiç olmaması gereken ürün desenleriyle on yıllarıdır haşır neşir olmuşuz. Bir an önce bu bakış açısını değiştirmemiz lazım. Havza bazında çok daha sağlıklı üretim desenleri oluşturmamız ve ürün tercihinde bulunmamız lazım.

Bunların miktarını ve pazarlama işlerini biliyor olmamız gerekli. Tarımda, sanayide ve evde suyun kullanımıyla ilgili bir farkındalık oluşturmamız gerekli. Şu anki süreçten son derece kaygılıyım” 

Gündem