"TRT, Uğur Mumcu'yu arşivinden kaldırdı" iddiası

"TRT, Uğur Mumcu'yu arşivinden kaldırdı" iddiası
Gazeteci Emre Kızılkaya, TRT'nin Uğur Mumcu’nun katıldığı programları online arşivinden kaldırdığını söyledi.

Journo.com.tr'de bir yazı yayımlayan gazeteci Emre Kızılkaya, TRT'nin Uğur Mumcu'nun katıldığı programları arşivinden kaldırdığını ifade etti. "TRT: Uğur Mumcu yok, size Hülya Koçyiğit veya Alev Akatlı verelim" başlığı ile yayımladığı yazısında şöyle yazdı: 

"TRT, Uğur Mumcu’nun katıldığı tarihi programları çevrim içi arşivinden sessizce kaldırdı. ‘Eski Türkiye’nin çok sesliliğini yansıtan, eleştirel gazeteciliği de içeren görüntülerin yerine, Hülya Koçyiğit ve Alev Alatlı gibi isimlerin videoları konuldu. Vergilerimizle finanse edilen kuruma bunun nedenini sordum. Aldığım ve alamadığım yanıtları, Mumcu’nun ölüm yıl dönümünde aktarıyorum" 

Kızılkaya, "Uğur Mumcu’nun cenaze törenini konu alan haber videosu uçmuştu" ifadesi ile söz konusu haberi arattığından hata verdiğini belirtti. Kızılkaya, 30 Haziran 2020 tarihinde TRT Arşiv'e konu ile ilgili bir mail yazdığını ve şu yanıtın geldiğini belirtti:

"Ayın Getirdikleri arşivimizde beş bölüm olarak yer almakta olup, eğer bu programı satın almak ister iseniz bu programın yapımında sizin ya da birinci dereceden yakınınızın yer almış olmanız gerekmektedir. Ayrıca bunların tekrar TRT Arşiv’de yer alması için talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir.”

Yazısında bir çağrı yapan Kızılkaya şöyle dedi: 

1-TRT’nin sosyal medya hesaplarına veya e-posta adreslerine yazarak Uğur Mumcu görüntülerinin yeniden yüklenmesini bir vatandaş olarak talep edin.

2-Uğur Mumcu’nun kitaplarını alıp okuyun ki araştırmacı gazeteciliğin en güzel örneklerinden mahrum kalmayın. 

Etiketler :