Trafik cezalarına zam geldi

Trafik cezalarına zam geldi
2021 yılında uygulanacak zamlı trafik cezaları açıklandı.

Trafik cezalarına yüzde 9,11 oranında zam yapıldı. Bu zammın ardından 2021 yılında en düşük ceza, taşıma sınırı üstünde yolcu taşıyan sürücülere 113 lira olarak uygulanacak. En yüksek ceza ise, işletme şartlarına uymadan araç muayenesini üçüncü kez tekrarlayanlar için 35 bin 699 lira olarak uygulanacak. 

Park ve duraklama yasaklarına, dönüş ve geçme kurallarına, kavşaklarda geçiş hakkına, indirme ve bindirme kurallarına uymayanlar, emniyet kemeri, kask ve koruma gözlüğü kullanmayanlar, trafik kurallarına uymayan yayalar ile araçlardan çöp atanlar ve araçlarda yüksek seste müzik açanlar ise 144 lira ceza öderken, engellilere ait yerlere park edenlere 288 lira ceza kesilecek. 

Kırmızı ışık ve şerit ihlali yapanlara, yüzde 30'a kadar hız sınırını aşanlara, araç sürerken cep telefonu kullananlara, araç muayenesini yaptırmayanlara 314 lira ceza uygulanacak.  

Alkollü olarak araç kullandığı ilk kez tespit edilen, trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde art arda birden fazla şerit değiştiren, ters istikamette araç süren, emniyet şeridi ihlali yapan ve hız sınırlarını yüzde 50'den fazla aşan sürücüler ise 1339 lirayla cezalandırılacak.

Etiketler :