Bugün 17 Şubat Dünya Kediler Günü

Yaşadığımız çevrede hep yanı başımızda olan can dostlarımız kedilere; değer vermek, onları korumak ve hayatta kalmalarına destek olmak, onlar için yapabileceğimiz temel insani davranışlarımızın başında geliyor.

Çünkü kediler; bir yandan insanların şiddet ve eziyetlerine maruz kalıyor, bir yandan önce sahiplenilip ardından sokağa terk ediliyor, bir yandan da sokaklarda yeterince beslenme imkânı bulamayarak zor bir yaşam mücadelesi veriyorlar.

İşte bu nedenle, sokaklarda bakımsızlıktan, hastalıktan ya da yaralanarak ölen kedilerin hayatlarının son bulmaması için onları sahiplenmenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

Belediyelere ait barınaklarda bulunan pek çok sokak hayvanı sahiplenilmeyi beklerken, “Satın alma, sahiplen” vurgusuna dikkat çeken Ataşehir Belediyesi, Geçici Hayvan Bakım Merkezi’nde sokak hayvanlarını hem misafir ediyor hem de onların tedavilerini gerçekleştiriyor.

Ataşehir’de 2023 yılı verilerine göre hayvan bakım merkezinde toplam tedavi gören kedi sayısı 7 bin 326 iken, bunlardan yalnızca 68’i sahiplenildi.

Kedilerin sahiplenilme sayısının bu kadar düşük olmasına karşın, bu konuda özendirici örnekler de bulunuyor.

Biz de bugüne özel olarak, Ataşehir’den içinizi ısıtacak bir sahiplenme öyküsü seçtik.

Ataşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Merkezi’nden kedisi Dudu’yu sahiplenen İlayda Şeflek’in örnek alınacak sevgi dolu sahiplenme öyküsünü paylaşıyoruz.

Etiketler :