Timur Soykan anlattı: Yaşananlara rağmen müritler neden tarikattan kopamıyor? - ÖZEL

Badeci Şeyhin Sır Odası kitabının yazarı Timur Soykan, Halk TV'de tarikatların perde arkasını ve yaşanan skandallara rağmen müritlerin niçin tarikatlardan kopamadıklarını anlattı.

Türkiye, yeniden tarikatlardaki sapkınlıkları konuşuyor. Sakarya’daki dergâh binasında Uşşaki Tarikatı şeyhi Fatih Nurullah’ın 12 yaşındaki bir kız çocuğuna yönelik cinsel istismarının ortaya çıkmasının ardından tarikat sorunu yeniden gündeme geldi.

Günlerdir konuşulan olay perde arkası ve neden müritlerin halen tarikatta kaldıklarını Badeci Şeyhin Sır Odası kitabının yazarı Gazeteci Timur Soykan Halk TV’de Şule Aydın ile Haber Masası’nda anlattı.

"Müritlerin gözünde 'Gavs-ı Azam' olarak görünüyorlar"

Soykan, bütün tarikatlarda mürşidlerin (şeyhlerin) müritlerin gözünde ‘gavs-ı azam’ yani kainatın yeryüzündeki yöneticileri olarak gördüklerini belirtti. Soykan, “Müritler, şeyhlerini Allah’la doğrudan temas kuran; ahiret günü kendilerini cennete götürecek olan ulvi bir kişi olarak tanımlarlar” diye konuştu. Fatih Nurullah’ın da “Elimden öpen cennete gider” sözlerine anımsatmada bulunan Soykan, kendi kitabından da örnek verdi. Soykan, “Badeci Şeyhin Sır Odası kitabında da tarikat şeyhiyle cinsel ilişkiye girdiklerinde, onun spermini aldıklarında cennete gideceklerini düşünen, o sayede Allah’ın nurunu alacaklarını düşünen müritler oluşuyor. Bu şeyhler, kendilerine peygamber demeyen sahte peygamberler” ifadelerini kullandı.

"O yaptıysa doğrudur" derler

Müridin akıl ve mantık süzgeçlerinin yok edilmesinin hedeflendiğini söyleyen Soykan, “Yine Uşşaki Tarikatı’nın lideri ‘Mürit, şeyhi sorgularsa tarikat olmaz zaten’ diyor. Mürit asla şeyhi sorgulamaz. Burada da 12 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismardan bahsediyoruz. Oradaki müritler, mürşidlerini sorgulayamacakları için ‘O yaptıysa doğrudur’ ya da ‘Yapmamıştır’ diyecekler. Bu sebeple o müritlerin çok çok büyük kısmı tarikattan kopamayacaklar” ifadelerini kullandı.