Tamam fail prens, peki sonuç?

Tamam fail prens, peki sonuç?

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, Cemal Kaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed'i sorumlu tutan raporu tartışma çıkardı. Raporun ulaştığı yargı benimsenirken Başkan Joe Biden'ın bir yaptırım uygulamaması eleştiriliyor

Suudi Arabistan vatandaşı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2016'da vize işlemleri için girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'ndan bir daha çıkmamıştı. Suudi Arabistan'ın İstanbul başkonsolosunun konutunun bahçesine yaptırılan fırında yakılıp yok edildiği düşünülen Kaşıkçı'nın cinayete kurban gittiğini Riyad yönetimi de kabul etmişti. Bununla birlikte olay öncesinde Türkiye'ye gelen ve Prens Muhammed bin Selman ile bağlantılı 15 kişi suçun işlendiği Türkiye'ye teslim edilmemişti. 

Kaşıkçı'nın ABD açısından önemi, ABD basınında yazılarıyla tanınması ve Ortadoğu konusundaki görüşleriyle Washington'da siyaset çevrelerinde sözünün dinleniyor olmasında saklı.  

ABD Dışişleri dün yayınladığı raporda, prensi güçlü şekilde olayın azmettiricisi olarak göstermekle birlikte, ülkenin böylesi durumlarda uyguladığı alışılmış yaptırımlarını gündeme getirmiyor. İşte ABD basınında eleştirilen de raporun 'yaptırımsızlık' tarafı. 

CNN'in bakışı

CNN International, Başkan Joe Biden'ın üst düzey Suudi isimleri cezalandıracağına dair söz vermiş olduğunu hatırlatarak habere "Veliaht Prense ceza vermedi" başlığını uygun gördü. Haberde, Prens Muhammed'i cezalandırmaktan kaçınmak bakımından Joe Biden yönetiminin Trump'tan br farkı olmadığı vurgulandı. 

Washington Post yazarına sahip çıktı

Washington Post ise yayın kurulu imzasıyla bir yazı kaleme aldı. "Muhammed bin Selman cinayet faili, Biden yol vermemeli"  başlıklı yazıda Beyaz Saray sert yaptırım için harekete geçmeye çağrılıyor.  Washington Post'un haberciliğin ötesine taşan bu tavrı anlaşılabilir çünkü Cemal Kaşıkçı gazetede yazı yazıyordu. 

New York Times'a göre Biden partisini üzdü

New York Times da başlığında Biden'ın prensi ilişkilerin zarar görmemesi içn cezalandırmayacağını vurguladı. Haberde, kararın insan hakları aktivistleri ve Trump döneminde prensten hesap sorulmamasından yakınan Demokrat Parti çevrelerini hayal kırıklığına uğrattığı anlatılıyor. New  York Times ABD'de Demokratlar'ın yaygın olarak okuduğu bir gazete.