Wushu Federasyonu Başkanvekili Akyüz'ün kızı hem hakem hem sporcu hem şampiyon oldu

Wushu Federasyonu Başkanvekili Akyüz'ün kızı hem hakem hem sporcu hem şampiyon oldu

Birçok skandal ile gündem olan Türkiye Wushu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’e ilişkin yeni bir skandal ortaya çıktı.

Abdurrahman Akyüz’ün kızı Elif Akyüz kurallara aykırı olmasına rağmen Türkiye Wushu Kungfu Şampiyonası’na hem hakem hem de sporcu olarak katıldı. Akyüz, annesinin de yer aldığı hakemlerin puanlarıyla şampiyon ilan edildi. Kurallara göre bir sporcu hakemlik görevi yaptıktan sonra bir yıl içinde herhangi bir turnuvaya katılamıyor. Katıldığı takdirde ise cezalandırılıyor.

BirGün'den Eren Tutel'e konuşan Wushu Ulusal Takımı’nın sporcusu Mustafa Seçkin Çelik, haksızlığa karşı mücadele ettikleri için ‘hain’ damgası yediklerini söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Ben ve arkadaşlarım Covid 19 salgını öncesinde TWF Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün yaptığı haksızlıklara karşı mücadele verip hakkımızı korumak adına kendisine dava açtık. Bu süreçte kendisi ve ailesi tarafından çeşitli hakaretlere ve ‘FETÖ’cüler' 'hainler' gibi kirli yakıştırmalara maruz kaldık.”

‘Korkan antrenörler var’

Seçkin, spora büyük emekler vermelerine rağmen haksız bir şekilde yaftalandıklarını belirterek, “Öncelikle şu bilinmeli. Biz bu ülke için ter döktük ve milli sporcu unvanını kazandık. Bizim gibi haksızlığa uğrayıp bir daha yarışmalara girememekten korkan birçok arkadaşımız var. Öğrencilerimi yarışmalara bir daha sokamam korkusuyla bize sessizce destek veren antrenörler var. İnsanlar düşüncelerini özgürce ifade edemiyorlar ettikleri taktirde dışlanıyorlar. Haksızlık karşısında sessiz kalmamızı bekliyorlar. Mücadelemizi hiçbir zaman siyasi ve mezhepsel boyutlara taşımadık biz sadece mağduriyetimizi anlattık. Biliyoruz ki adalet er yada geç tecelli edecek” diye konuştu.

Alevi sporcuya ayrımcılık yapmıştı

Daha önce yine bir skandal ile gündeme gelen federasyon başkanı Akyüz, Alevi olduğu gerekçesiyle sporcu Sadık Pehlivan'a ayrımcılık uygulamış ve birçok turnuvaya katılması engellenmişti.

halktvcom.tr'den Nazlıcan Ermiş'e konuşan Sadık Pehlivan, sporculara ‘namaz kılma zorunluluğu’ getirildiğini, sabah namazlarında yoklama alındığını, kendisinin ve arkadaşlarının namaza geç kaldığı bir gün yolda Akyüz ile karşılaştığını ve Akyüz’ün kendisine “Arkadaşlarını da kendin gibi beynamaz yapıyorsun” dediğini ifade etmişti.