Ünlü futbolcu eşcinsel olduğunu duyurdu: 31 yıl sonra...

Avustralya'nın başarılı kulüplerinden biri olan A-League'nin Adelaide United formasını terleten Josh Cavallo, eşcinsel olduğunu açıkladı. "Ben bir futbolcuyum ve eşcinselim. İstediğim şey, futbol oynamak ve eşit şartlarda yaşamak" diyen sporcunun bu açıklaması gündem oldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Ekim 2021 10:42
Ünlü futbolcu eşcinsel olduğunu duyurdu: 31 yıl sonra...

Avustralya'da A-League'nin önde gelen kulüplerinden Adelaide United'da oynayan Josh Cavallo, eşcinsel olduğunu kamuoyuyla paylaştı ve dünyada bunu duyuran ilk profesyonel erkek futbolcu oldu.

Adelaide United'ın sosyal medya hesabından 'Josh'un gerçeği' başlığıyla paylaşılan videoda Cavallo, "Ben bir futbolcuyum ve eşcinselim. İstediğim şey, futbol oynamak ve şartlarda yaşamak" ifadelerini kullandı.

Bir yandan en iyi performansını vermeye çalışırken diğer yandan ikili bir hayat sürmenin kendisini tükettiğini' kaydeden Cavallo, "Hayatımda bu noktaya gelmek benim için bir yolculuktu, açıklama kararım benim en büyük mutluluğum oldu. 6 yıldır cinselliğimle savaşıyorum ve bunu bir kenara koyabildiğim için mutluyum" sözlerine yer verdi.

Daha önce eşcinsel olduğu ortaya çıkarsa insanların kendisi hakkında farklı düşüneceğinden, kendisine kötü sözler edeceklerinden ya da alay edeceklerinden endişelendiğini kaydeden 21 yaşındaki futbolcu, "Ancak öyle olmadı. Tam tersine insanlardan daha fazla saygı gördüm" sözlerine yer verdi.

ekran-resmi-2021-10-28-10-36-03.png

Eşcinsel olduğunu açıklayan ilk futbolcu değil!

İngiliz futbolcu Justin Fashanu, 1990 yılında bir açıklama yaparak eşcinsel olduğunu duyurmuş ve böylelikle eşcinsel olduğunu açıklayan ilk profesyonel futbolcu olarak tarihe geçmişti.

Bu açıklamanın ardından spor dünyası, medya ve halkın yoğun homofobik baskı ile nefret söylemlerine maruz kalan Fashanu, 1998 yılında intihar etmişti.