Japonya Başbakanı Suga'dan vaka sayısı açıklaması: Olimpiyatla bağı yok

Organizasyon Komitesi, Tokyo 2020 kapsamında ülkeye gelen 27 kişide daha Kovid-19 tespit edildiğini açıkladı. Japonya Başbakanı Suga ise ülkede artan vakalar ile olimpiyatlar arasında bağ olmadığını söyledi

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Temmuz 2021 17:45
Japonya Başbakanı Suga'dan vaka sayısı açıklaması: Olimpiyatla bağı yok

Japonya'da düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyatları'na akredite olmuş kişilerden yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalananların sayısı 220'ye yükseldi.

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, Tokyo Olimpiyatları ile ülkesinde artış trendi gösteren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları arasında bir bağ olduğu iddialarını reddetti.

Başbakan Suga, düzenlediği basın toplantısında, 23 Temmuz'da açılış yapılan Tokyo Oyunları sonrası son günlerde görülen rekor düzeyde vaka artışları arasında "bağ görmediğini" söyledi.

Suga, "Salgının yabancı kişilerden yayılmasını durdurmak için insan trafiğini azaltan ve daha sıkı sınır kontrollerini kapsayan virüs önleyici tedbirler uyguluyoruz. Bence bir bağ yok" dedi.

Japonya’da salgının başından beri en yüksek vaka sayısı dün saptandı. Ülke genelinde virüs vakaları ilk kez bir günde 10 binden fazla artış gösterdi.

Ülkede Kovid-19 vaka sayısı 904 bin 36’ya, virüse bağlı can kaybı sayısı 15 bin 188’e yükseldi. Yoğun bakım servislerinde 539 kişi Kovid-19 tedavisi görüyor.

Spor