TFF açıkladı: Ligler 12 Haziran'da başlıyor

TFF açıkladı: Ligler 12 Haziran'da başlıyor

TFF, Süper Lig'in haziran ayında seyircisiz olarak başlaması yönünde karar aldı. TFF Başkanı Nihat Özdemir açıklama yapıyor.

Coronavirüs salgını nedeniyle ertelenen Süper Lig'in kaderi belli oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir'in, dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmenin ardından TFF bu sabah toplandı. Kritik buluşmada TFF, Süper Lig ve diğer liglerin haziran ayında seyircisiz başlaması yönünde karar aldı. 

Liglerde kalan haftalardaki maçlar, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Sağlık Kurulu'nun yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ertelenen liglerin tamamlanmasına yönelik hazırladığı "Futbola Dönüş Öneri Protokolü"ne uygun şekilde gerçekleşecek.

Ligler 12 Haziran'da başlayacak

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, TFF Yönetim Kurulu toplantısının ardından video konferans aracılığıyla basın mensupları ile bir araya geldi.

12-13-14 Haziran haftasında liglerin başlamasına karar verildi. Temmuz ayı sonunda ligler sonlanacak. Nihat Özdemir, ağustos sonunda ise UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'nin İstanbul'da gerçekleşeceğini bildirdi. Özdemir, "Elimizde 10 ayrı senaryo var, Sağlık Bakanlığına resmi başvuru yarın yapılacak" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından normalleşme takvimiyle ilgili açıklamalarda bulunduktan sonra bir gazetecinin sorusu üzerine liglerin yeniden başlama tarihini de değerlendirdi.

Koca, kararın ve sorumluluğun federasyona ait olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Bilim Kurulu'na bu anlamda gelen ve görüşülen herhangi bir durum sözkonusu olmadı. Özellikle şunu ifade etmek istiyorum, dün TFF Başkanı'yla görüşmemiz olmuştu. Orada da çok net ifade etmeye çalıştım, bu konu çok hassas ve geniş kitleleri ilgilendiren bir konu. Burada kararı vermesi gereken federasyonun kendisi. TFF'nin özgür iradesiyle kendi kararını verebileceğini, bunu bakanlık ya da Bilim Kurulu olarak herhangi bir öneride, yaklaşımda ya da katkıda bulunmak istemediğimizi belirtmiştik. Biz şu dönemde bir sağlık kurulunun olduğunu federasyonun biliyoruz ve bu kurulun hazırladığı bir çalışma olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla, özgür iradeleriyle kararı federasyon zaten verdi. Bundan sonraki sorumluluk da federasyonundur."

İlgili Haberler