Hem TFF başkanı hem Rizespor sponsoru: Cengiz Holding de listede...

Hem TFF başkanı hem Rizespor sponsoru: Cengiz Holding de listede...
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir'e ait Limak Enerji'nin Çaykur Rizespor'a sponsor olması tartışma yarattı. Rizespor konuya ilişkin ilk açıklamayı halktv.com.tr'ye yaparken spor hukukçusu Mert Yaşar da Kamu Görevlileri Etik Kurulu'nun Nihat Özdemir hakkında inceleme başlatması gerektiğini söyledi.

ONUR DURMUŞ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir'e ait Limak Enerji'nin Çaykur Rizespor'a sponsor olması tartışma yarattı. Konu etik açıdan sorgulanırken birçok devlet kurumunun Rizespor'a sponsor olması da tartışmaları beraberinde getirdi.

Federasyon'un bir kamu kurulu olması ve bu kuruma seçim ve atamayla gelenlerin kamu görevlisi olması nedeniyle Nihat Özdemir'e tepkiler yağdı.

Rizespor'un bu sponsorluk nedeniyle Tahkim Kurulu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) ve Uyuşmazlık Çözüm Kurulu (UÇK) tarafından korunduğunu iddia edildi.

Servet Yardımcı'nın şirketleri de sponsorlar arasında...

TFF Başkan Yardımcısı Servet Yardımcı'nın ortaklarından olduğu ve yönetiminde yer aldığı Dati Holding de Çaykur Rizespor'un sponsorları arasında bulunuyor. Yine bu holdingin iştirakleri olan Galleria, Sheraton İstanbul ve Ataköy Marina da destekçiler arasnda. 2008'de kurulan Rize Futbol Yatırımları, Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin ortakları arasında Servet Yardımcı'nın şirketlerinden Yardımcı Gemi İnşaat AŞ ile birlikte 42 şirket yer almıştı.

Servet Yardımcı hakkında Halkbank iddiası

Tam bu tartışmalar sürerken gazeteci Atilla Türker, Celal Candan ismini ortaya attı. Öyle ki Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu içinde bir ismin kendi şirketi adına Halkbank’tan 70 milyon liralık kredi çektiği iddia ediliyordu.

ekran-resmi-2021-08-24-13-09-58.png

Bu sırada Galatasaray’ın “temizleyin” dediği TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’nda (UÇK) Başkan Celal Candan'ın aynı zamanda Halkbank'ta Kredi, Risk, Tasfiye ve Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı olduğu ortaya çıktı. 

ekran-resmi-2021-08-24-13-10-58.png

Bu isimlerin odağındaki kişi ise TFF Başkanvekili Servet Yardımcı. 

Cengiz Holding ve son yılları zararla kapatan Çaykur da sponsorlar arasında

Ayrıca Rizespor'un sponsorları arasında eski TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'a ait Acıbadem sağlık grubunun da olduğu görüldü. Ancak Acıbadem, Süper Lig ve TFF 1'de birçok takıma sağlık sponsorluğu yapıyor.

Bu sponsorların arasında çok sayıda kamu ihalesi alan ve çevreye zarar verdiği gerekçesiyle eleştirilen Cengiz Holding de bulunuyor. 

Futbolseverlerin tepki gösterdiği bir diğer konu ise, son yılları zararla kapatan Çaykur'un Rizespor'a isim sponsoru olması.

 

 

ekran-resmi-2021-08-24-12-07-12.png

Rizespor, resmi sitesinden Limak Holding'i kaldırdı

Galatasaray ve Rizespor arasında "Oğulcan Çağlayan transferi" konusunda gergin günler yaşanırken, TFF Başkanı Nihat Özdemir'in sahibi olduğu Limak Holding'in Rizespor'a sponsor olduğu ortaya çıkmıştı. Galatasaray taraftarı ise olaya sert tepki göstermişti.

Sponsorluklar konusunda halktv.com.tr olarak Rizespor Kulübü yetkilileriyle iletişime geçtik. Yapılan görüşmede konuya ilişkin bilgi sahibi olmadıklarını ve ilerleyen günlerde gerekli açıklamaları yapacaklarını belirttiler.

Bu görüşmenin akabinde Rizespor cephesinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Rizespor'un Resmi kurumsal sitesi olan https://www.caykurrizespor.org.tr'den tartışma yaratan sponsorların logolarını kaldırdı.

Listeden kaldırılan kurumlar arasında Turkcell, Türk Telekom, Anadolu Jet, Spor Toto, Denizbank yer alıyor.

ekran-resmi-2021-08-24-12-08-22.png

İGA'dan sponsorluk açıklaması

halktv.com.tr'ye konuşan İGA İletişim Danışmanı Erdem Baltıcı, Rizespor ile sponsorluk anlaşmalarının 4 yıl önce olduğunu belirtti. Yeni Havalimanı'nın temellerinin atıldığı dönemde Rizespor ile sponsorluk anlaşması yapıldığını söyleyen Baltıcı, '4 yıldır Rizespor ile herhangi bir sponsorluk çalışmamız olmamıştır' dedi.

Rizespor'dan ilk açıklama halktv.com.tr'ye...

Rizespor İletişim Direktörü Cüneyt Yalınkılıç konuya ilişkin halktv.com.tr'nin sorularını yanıtladı. 

İddialar hakkında konuşan Yalınkılıç, "Nihat Özdemir'in sahibi olduğu Limak bünyesindeki kuruluşlar zaten Rizespor A.Ş'nin kurucu ortaklarından. Kaldı ki Nihat Özdemir bu dönemde Fenerbahçe'de yöneticiydi. TFF başkanı olduğu için ortaklıktan neden ayrılmak zorunda kalsın? Servet Yardımcı'nın sahibi olduğu Dati Holding de  Rize Futbol Yatırımları, Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin kurucu ortakları arasında. Karıştırılan nokta da bu. Bu kurumlar sadece sponsor değil aynı zamanda kurucu ortaklıkları var Rizespor A.Ş üzerinde. Şimdi Galatasaray Kulübü'nün kurucuları arasında olan biri TFF'de görev yapamaz mı?  Tabi ki yapabilir. Nihat Özdemir'in ortağı olduğu İGA bize geçen yıl sponsor oldu. Aynı şirket Galatasaray'a da sponsor olmuştu. Neden Rizespor olunca bu ön plana çıkartılıyor?" ifadelerine yer verdi.

'Çaykur' isminden daha doğal ne olabilir?'

Çaykur'ın Rizespor'a sponsor olması neden eleştiriliyor? Çaykur ismi deyince akla Rize gelir. Bundan daha doğal ne var. 

'Web sitemiz güncellenmediği için eski sponsorlar orada kalmış!'

Biz yönetim olarak göreve yeni başladık ve kulüpte birçok yeniliğe imza attık. Sosyal medya ağında da çalışmalarımız oluyor. Bunların arasında web sitemiz de yer alıyor. Web sitemizi komple yenileyeceğiz. Bu aşamada toptan bir değişiklik yapacağımız için 'sponsorlar' sayfamızın olduğu bölümü yenilemedik. Oradaki sponsorlardan bazılarının sözleşme süreleri sona ermişti. Nihat Özdemir ve Servet Yardımcı'nın sahibi olduğu Dati ve Limak firmaları sponsor sayfasına destek amaçlı koyulmuştur. O firmalar bizim kurucu ortaklarımız zaten. Çıkan haberlerin ardından ise sponsorluk sözleşmemiz biten kurumları listeden çıkarttık ve yeni sponsorlarımızı sitemize ekledik.

Galatasaray'la aralarında yaşanan Oğulcan Çağlayan krizine de kısaca değinen Cüneyt Yalınkılıç, 'Bundan sonra polemiğe girmenin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Hakkımız olan parayı almak için mahkeme kararını beklemekten başka yapılacak bir şey yok' dedi.

ekran-resmi-2021-08-24-14-34-40.png

Halktv.com.tr olarak spor hukukçusu Mert Yaşar'ın görüşlerine başvurduk. 

Spor hukuk açısından TFF Başkanı Özdemir'e ait şirketin bir kulübe sponsor olması uygun mu?

TFF mevzuatına göre, TFF yönetim kurulu üyeleri bağımsız ve tarafsız olmalıdır. Bu kişiler dalet, eşitlik ve dürüstlük ilkeleri doğrultusunda hareket etmelidirler.  Kulüplerle menfaat ilişkileri olmamalıdır. Özellikle bazı kulüplere maddi menfaat sağlamamaları gerekir.

Ne yazık ki TFF mevzuatında yönetim kurulu üyelerinin bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlayacak düzenlemeler sınırlı sayıdadır. TFF Statüsü’nde "TFF üyesi olan ve profesyonel futbol liglerinde yer alan kulüplerde, başkanlık veya yönetim kurulu üyeliğinde bulunanların, seçimden önce Yönetim Kurulu üyesi seçildikten sonra derhal o görevlerinden istifa edeceklerine dair yazılı bir taahhütname vermeleri gerektiği” öngörülmüştür. Bu önlem yeterli değildir. TFF yönetim kurulu üyelerinin, herhangi bir kulüple hiçbir menfaat ilişkisi içinde olmamaları gerektiği öngörülmelidir. Son genel kurulda TFF Tahkim Kurulu üyeleri için öngörülen bağımsızlık ve tarafsızlık düzenlemeleri TFF yönetim kurulu üyeleri için de geçerli olmalıdır.

'Bu hareket kulüpler arasındaki rekabeti olumsuz etkiler'

Limak Enerji’nin Rizespor’a sponsor olması Nihat Özdemir açısından kayırmacılıktır. TFF başkanı, Rizespor’a ayrıcalık yapmış ve kulübe maddi destek vermiştir. Bu davranış kulüpler arasındaki rekabeti olumsuz etkilemektedir.
Özdemir’in bir kulübe ayrıcalık yapması Futbol Disiplin Talimatı’nda düzenlenen “Sportmenliğe Aykırı Davranış” olarak kabul edilebilir ancak bu Talimat TFF yönetim kurulu üyelerine uygulanmamaktadır. TFF yönetim kurulu üyeleri korunmaktadır. Bu kişilerin dokunulmazlığı vardır.
Özdemir’in Rizespor’a şirketi üzerinden maddi menfaat sağlaması TFF Etik Kurulu Talimatı uyarınca etik ihlaldir. TFF Etik Kurulu’nun soruşturma açması gerekir. TFF Etik Kurulu soruşturma açmalıdır. Ancak buradan bir şey çıkacağını sanmıyorum. TFF Etik Kurulu’nu Nihat Özdemir’in önerisi ile TFF yönetim kurulu atadı. TFF Etik Kurulu bağımsız ve tarafsız değil. Bu kurulun düzgün soruşturma yapacağına inanmıyorum. TFF Etik Kurulu kapsamlı soruşturma yapsa ve tüm ihlalleri ortaya koyan bir rapor hazırlasa bile, son sözü TFF yönetim kurulu söylüyor. Haliyle, bu soruşturmadan sonuç alınamaz. TFF ve diğer spor federasyonlarının başkanları ile ilgili etik ve disiplin ihlalleri iddialarını bağımsız ve tarafsız bir kurul araştırmalı ve kararı bir başka bağımsız ve tarafsız bir kurul vermeli.
 
'Kamu Görevlileri Etik Kurulu Nihat Özdemir hakkında inceleme başlatmalıdır'

TFF’nin kamu kurumu olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. TFF yönetim kurulu ve diğer kurulların üyeleri kamu görevlileridir. Özdemir, kamu görevlileri etik davranış ilkelerini ihlal etmiştir. Kamu Görevlileri Etik Kurulu, görevlerini yerine getirilmesinde adalet, dürüstlük, saydamlık ve tarafsızlık ilkelerine zarar veren ve toplumda güvensizlik yaratan Özdemir hakkında inceleme başlatmalıdır.

ekran-resmi-2021-08-24-14-35-57.png

Krizi ateşleyen Galatasaray'ın Oğulcan Çağlayan transferi oldu

Bir süredir, Oğulcan Çağlayan’ın Rizespor’dan transferi konusunda Galatasaray’a verilen cezaya karşı TFF katı bir tutum sergiliyordu. UEFA’nın oynatılması yönündeki kararına rağmen TFF oyuncunun Galatasaray’ın Avrupa maçlarında oynatmasına izin vermemesi gerginliği artırmıştı. 

Sorunun temelinde ise Galatasaray’ın TFF tahkim ve disiplin kurullarının tüzüklerinin değişmesi ve TFF’den koparılarak özerkleştirilmesi gerektiğini savunması yattığı belirtiliyordu. İki kurum arasında bu nedenle kavga başlamıştı. 

Öyle ki Tahkim Kurulu’nun, Galatasaray ve futbolcu Oğulcan Çağlayan hakkındaki ceza verilen kararlarına yaptığı itirazlarını reddettiği 3 Ağustos tarihli toplantısında TFF’nin “Oyçokluğu” ile aldığı karar TFF’nin resmi internet sitesinde yazıyorken, Galatasaray’a gönderdiği resmi evrakta “oybirliği” demesi tartışmaları alevlendirmişti.

Burak Elmas, Oğulcan Çağlayan krizinde TFF'nin Rizespor'a baskı yaptığını iddia etmişti

Spor hukuk açısından TFF Başkanı Özdemir'e ait şirketin bir kulübe sponsor olması etik açıdan sorgulanıyor. Diğer yandan Oğulcan Çağlayan konusunda yaşanan ihtilaf sonrası Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas, Çaykur Rizespor ile anlaştıklarını ancak sözleşmeye TFF ve kurulları aleyhine açtıkları davadan vazgeçmelerine dair bir madde konulduğu için vazgeçtiklerini açıklamıştı. Elmas, söz konusu maddenin anlaşma metnine girmesi konusunda TFF'nin Rize yönetimine baskı yaptığını iddia etmişti.