'Reis'i aradım, sizin iş tamam' dedi, hakemleri ortada bıraktı!

'Reis'i aradım, sizin iş tamam' dedi, hakemleri ortada bıraktı!
TFF'nin hakem klasmanlarını açıklamasının ardından Abdurrahman Arıcı'nın hakemleri ve gözlemcileri arayarak itiraz etmeleri yönünde baskı yaptığı iddia edildi. Eski hakem, Arıcı'nın hakemleri arayarak 'Tahkim Kurulu başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm ve yapılan itirazlarınız kabul edilecek' dediği ve bu sayede kargaşa çıkartarak MHK yönetimini değiştirmeye çalıştığını söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 01.07.2021 tarihli toplantısında Merkez Hakem Kurulu Talimatı'nda değişiklik yapılmasına karar vermiş ve değişiklikler doğrultusunda Merkez Hakem Kurulu, 2021-2022 sezonunda görev yapacak hakem ve gözlemcileri açıklamıştı. MHK, aldığı kararda hakem ve gözlemcilerin klasmanlarını da belirlemişti.

'Tahkim Kurulu'na itirazda bulunmaları yönünde hakemlere baskı yaptı'

MHK yönetmeliğine göre hakem ve gözetmenlerin klasman atamalarına Tahkim Kurulu'na başvurarak itiraz etme hakkı bulunuyor. Uzun süredir bu talimatın yürürlükte olmasına rağmen bu zamana kadar hakem ve gözlemcilerden 1-2 örnek dışında önemli bir itiraz söz konusu olmamıştı.

Son atamaların ardından ise üst klasmanda görev almak isteyen 7-8 hakem ve gözlemciden aynı anda itiraz gelmesi dikkat çekti.

Türk futbolunda uzun yıllar görev yapmış ismini açıklamak istemeyen eski bir hakem, halktv.com.tr'ye yaşanan itiraz süreciyle ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

İddiaya göre, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Arıcı, hakemleri ve gözlemcileri arayarak klasman kararlarına itiraz etmeleri yönünde baskı yaptı.

Hakem ve gözlemcilerin haklarını savunmak için kurulan ve yine tüm Türkiye'de hakem ve gözlemcilerin oylarıyla seçilen Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği'nin başkanlık makamında bulunan Abdurrahman Arıcı aynı zamanda TFF'nin Temsilciler Kurulu Başkanlığı'nı da yapıyor. Arıcı'nın bu iki görevi aynı anda üstlenmesi daha önce 'etik' tartışmalarının yapılmasına neden olmuştu.

'Dernek seçimi öncesi kargaşa yaratmaya çalışıyor'

 İddianın sahibi olan eski hakem, "Bu cumartesi günü tüm hakem ve gözlemcilerin zorunlu olarak üye olmak zorunda olduğu derneğin seçimi var ve Arıcı ile birlikte Hamza Mısır da adaylar arasında. Arıca son dönemde MHK tarafından sevilmeyen ve tepki toplayan biri. Arıcı'nın, hakemler ve gözlemcilere itiraz etmeleri yönünde direktiflerde bulunmasının sebebi ise tamamen MHK ile yaşadığı sorundan kaynaklı. Arıcı, hakemleri kışkırtarak MHK ile aralarında kargaşa çıkartmayı amaçladı ve bu sayede koltuğunu güçlendirmeyi hedefledi" dedi.

'Reis ile konuştum ve işi çözeceğim'

Aynı eski hakem, Abdurrahman Arıcı'nın hakemleri arayarak "Tahkim Kurulu başkanıyla görüştüm. Siz itirazlarınızı yapın, kendisi itirazlarınızı olumlu yönde değerlendirecek. Hatta konuyu reis (Recep Tayyip Erdoğan'ı kastederek) ile de görüştüm ve işi çözeceğim. Ondan da gereken sözü aldım" dediğini söyledi.

'Amacı tarafları birbirine kırdırmaktı'

 "Abdurrahman Arıcı'nın asıl amacı Tahkim Kurulu'na bu itirazları kabul ettirerek Merkez Hakem Kurulu'nu yıpratmak ve bu sayede TFF'de yeni bir koltuğa oturmaktı. Burada hakemler ve gözlemciler Arıca'ya inanmışlardı ancak Tahkim Kurulu aldığı kararlarla bu itirazların hepsini reddetti ve Arıcı hakemleri kandırarak ortada bıraktı"

AKP milletvekili ve bakan yardımcısı görevinde de bulundu

AKP Antalya eski Milletvekili ve Kültür ve Turizm eski Bakan Yardımcısı görevlerinde de bulunan Abdurrahman Arıcı'nın MHK yönetimini değiştirmek için buna benzer hamleler yaptığını söyleyen eski hakem, "Bazı hakem ve gözlemci arkadaşlarımız Arıcı'nın kendilerini kandırdığını  ve kargaşa yaratmaya çalıştığını söylüyorlar. Görevi hakemlerin haklarını korumak olan bir dernek başkanının TFF'de üst düzey görevlerde bulunması zaten anlamsız ve kabul edilemez" ifadelerine yer verdi.