Halk TV Canlı Yayın
Konya aynı şeyi yine yaptı: Fransa marşı ıslıklandı
Fransa'nın aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin lideri Marine Le Pen, Türkiye ile Fransa arasında oynanan 2020 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri 3. maçında Fransız Milli Marşı'nın Türk seyirciler tarafından ıslıklanmasına tepki gösterdi. 

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri H Grubu 3'üncü maçında Türkiye, Fransa'yı konuk etti. Konya Büyükşehir Stadyumu'nda oynanan karşılaşmada maç öncesi milli marşların okunduğu seremonide Konya seyircisi İstiklal Marşı'nı söyledi. Ancak Fransız Milli Marşı söylenirken, yoğun bir protesto ve ıslık sesleri statta yankılandı. Bu durumu Fransız yetkililer üzüntü ile karşıladı. 

Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter  "ıslık" olayıyla ilgili olarak sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Bertrand Buchwalter, Fransız Milli Marşı'nın ıslıklanmasının kendisini üzdüğünü belirtti. Buchwalter, "Beni tek üzen şey: Milli Marşımız yuhalanması" diye yazdı.

tweet.png

 

Fransız Milli Marşı'nın Türk seyircisi tarafından ıslıklanmasına Fransa'nın aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin lideri Marine Le Pen Twitter hesabından tepki gösterdi. Le Pen yaptığı açıklamada; "Ulusal bir marşı ıslıklamak utanç verici. Bu bir hakaret ve  adil oyunun değerlerinin zıttı. FIFA'nın, bu gece Türk halkının saygısızlığı nedeniyle Türk futbol Federasyonu'na ceza vermesi gerekiyor" dedi.

le-pen.png

2015 yılında Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu Konya'da ıslıklanmıştı.