FIFA'dan Kulüpler Dünya Kupası!

FIFA'dan Kulüpler Dünya Kupası!
FIFA'nın 2021'den itibaren başlatacağı ve her 4 yılda bir yapılacak Süper Kulüpler Dünya Kupası'nın detayları ortaya çıktı. Süper Kulüpler Dünya Kupası adı verilecek turnuvanın ilki 2021'de yapılacak.

FIFA'nın 2021'den itibaren başlatacağı ve her 4 yılda bir yapılacak Süper Kulüpler Dünya Kupası'nın detayları ortaya çıktı. Süper Kulüpler Dünya Kupası adı verilecek turnuvanın ilki 2021'de yapılacak.

KONFEDERASYONLAR KUPASI TARİHE KARIŞACAK

Bu turnuvayla beraber FIFA Konfederasyonlar kupası da tarihe karışacak. 24 takımın katılacağı kupada 5 kıtadan ekipler yer alacak. Avrupa kıtasından 12 kulüp turnuvada yer alacak.

Avrupa'dan katılacak takımların belirlenmesi şöyle olacak: Son 4 Şampiyonlar Ligi şampiyonu Son 4 Şampiyonlar Ligi finalisti Bu takımların dışında kalan ve UEFA kulüpler sıralamasında en yukarıda yer alan 4 kulüp.

Eğer bugünkü sıralamalar baz alınacak olsaydı turnuvada Avrupa'yı şu takımlar temsil edecekti: Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Juventus, Bayern Münih, PSG, Sevilla, Manchester City, Borussia Dortmund, Benfica, Arsenal ve Porto.

TÜRK TAKIMLARI NASIL YER ALIR?

Bir Türk takımının bu turnuvada yer alması için 4 sene içinde Şampiyonlar Ligi'nde en az final oynaması ya da UEFA sıralamasında ilk 10'a girmesi gerekiyor.

2021 yılının seçilmesinin nedeni ise bu dönemde Avrupa Şampiyonası ya da Copa America turnuvası olmaması.Turnuvaya diğer kıtaların katılımı ise şöyle olacak:Güney Amerika'dan son 4 Copa Libertadores şampiyonu ve CONBEMOL sıralamasında en üstte yer alan takımın katılımı bekleniyor. Toplamda 5 temsilcisi olacak.Bugünkü duruma göre Güney Amerika'dan turnuvaya katılması beklenen takımlar: Atletico Nacional, River Plate, San Lorenzo, Atletico Mineiro, Boca Juniors

Afrika, Asya ve Kuzey Amerika'dan da 2'şer, Okyanusya'dan da 1 takımın katılımıyla 24 ekiplik kontenjan tamamlanacak.Bugünkü koşullarda bu kıtaların temsilcileri ise şunlar oluyor:

Afrika: Wydad Casablanca, Mamelodi Sundowns

Asya: Urawa Red Diamonds, Jueobunk Hyundai Motors

Kuzey Amerika: Pachuca, America

Okyanusya: Auckland City

Turnuvada 24 takım 3'er ekibin yer alacağı 8 gruba ayrılacak. Grup birincileri çeyrek finale yükselecek.Finale kalan iki takım toplam 5 maç oynamış olacak.İlk turnuvanın Çin'de yapılması bekleniyor. Detaylar ise henüz netleşmedi.