Emre Tilev'den 'Avrupa Süper Ligi' yorumu: Futbolun bürütüsleri!

Emre Tilev'den 'Avrupa Süper Ligi' yorumu: Futbolun bürütüsleri!

Avrupa'nın en güçlü futbol kulüplerinden 12 tanesi UEFA'dan ayrılıkçı bir kararla Avrupa Süper Ligi'ni kurduklarını ortak bildiriyle duyurdu. Spor spikeri ve yorumcusu Emre Tilev, bu sıcak gelişmeyi Halk TV'ye yorumladı.

 

Futbol dünyasının gündeminde "Avrupa Süper Ligi" var. Avrupa'nın önde gelen 12 takımı UEFA ve FIFA'dan bağımsızlık olarak Avrupa Süper Ligi adı altında alternatif bir "Şampiyonlar Ligi" kurmaya hazırlanıyor.

Spor yorumcusu ve spikeri Emre Tilev, futbol dünyasında büyük bir bölünmeye neden olan  'Avrupa Süper Ligi' hamlesini Halk TV'ye değerlendirdi. 

raw-cnn-turk-spikeri-emre-tilev-kalp-spazmi-gecirdi-649829620.jpg

Emre Tilev, "Bu yapı “Para her şeydir, futbol paraya giden bir araçtır” yaklaşımını ortaya koyuyor.
 Bundan sonra futbol çok karışacak. Bu 12 kulüple ilgili cuma günü nasıl bir karar verilecek onu bilmiyorum ama ısrarlarına devam ederlerse hem FIFA hem de UEFA ortak bir tavır sergileyecektir.
 Bazıları basketbola benzetiyor ama FIBA’nın gücüyle UEFA ve FIFA’nın gücünü aynı kefeye koymamak lazım."

actualidad-384223237-118195908-1706x960-0.jpg

"Yaptırım bütün kilidi açabilir"

Türk takımlarına herhangi bir teklifin geleceğini düşünmediğini belirten Emre Tilev, 
 "Kaldı ki ülke federasyonlarından da çok sert tepkiler geldi. Bir yaptırım belki bütün kilidi açar. Örneğin cuma günü bu takımların Şampiyonlar Ligi’nden men edilmesi… Ama eğer bir yaptırım gelmezse o zaman yeni katılımları beklemek hayalci olmasa gerek.
 Burada beni belki de en çok düşündüren Türk takımlarından her takımın taraftarı bu lige kendinin alınacağını düşünüyor ama unutmamak gerek ki Rusya, Fransa, Hollanda, Belçika, Portekiz ve Almanya ve bu ülkenin takımları henüz 12’nin içine dâhil olmadı. Bu ülkelerin her birinden birer takım gelse zaten 22-23 sayısı oluyor. O yüzden ben Türk takımlarına herhangi bir teklif geleceği fikrinde değilim.
 Belki bu ligin bir alt ligini kurup orada da üste çıkanlar alta inenler gibi bir yapı oluşturulur mu bilemiyorum ama JP Morgan’ın yaklaşık beş milyar gibi bir bütçe açması futbol değil de paraya aç olan yöneticilerin iştahını kabartacaktır. Futbolun ruhunu hançerleyen bu 12 kulübü futbol ruhum asla affetmeyecek..." ifadelerine yer verdi.

UEFA'dan Süper Lig'e karşı finansman hamlesi!