Bursaspor’dan Fenerbahçe’ye Cevap

Bursaspor’dan Fenerbahçe’ye Cevap
Bursaspor Kulübü, bugün oynanacak Fenerbahçe karşılaşmasına misafir takım seyircilerinin de alınmaması yönünde alınan karara tepki gösteren sarı-lacivertli kulübe yanıt verdi.Süper Lig’in 22. haftasında bu akşam oynanacak...

Bursaspor Kulübü, bugün oynanacak Fenerbahçe karşılaşmasına misafir takım seyircilerinin de alınmaması yönünde alınan karara tepki gösteren sarı-lacivertli kulübe yanıt verdi.

Süper Lig’in 22. haftasında bu akşam oynanacak Bursaspor - Fenerbahçe karşılaşması öncesi sular durulmuyor. Yeşil-beyazlı kulübün cezası nedeniyle seyircisiz oynanacak maç öncesinde, Bursa İl Spor Güvenlik Kurulu'nun almış olduğu karar gereği, Fenerbahçe taraftarları da stadyuma alınmayacak. Alınan bu kararın ardından sarı-lacivertli kulüp, dün resmi sitesinden yaptığı açıklamasında, İl Spor Güvenlik Kurulu’nun aldığı kararı skandal olarak değerlendirmişti. Kulüp tarafından yapılan açıklamada, “Bursaspor’un talebi üzerine ve sırf Bursaspor’a şirin gözükmek adına alınan, Fenerbahçe taraftarının maça güvenlik gerekçesiyle alınmamasını öngören bu kararı yerel idari yapının fanatizminin bir tezahürü olarak değerlendiriyor, takdiri kamuoyuna bırakıyoruz” ifadeleri kullanılmıştı.

BURSASPOR'DAN YANIT GELDİ

Fenerbahçe Kulübü’nün bu açıklamasına Bursaspor cephesinden yanıt geldi. Yeşil-beyazlı kulüp resmi internet sitesinden yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Fenerbahçe ile oynayacağımız karşılaşmaya, İl Spor Güvenlik Kurulu'nun almış olduğu karar gereği misafir takım seyircisinin alınmaması ile ilgili olarak verilen kararın, başta kulüpler tarafından doğru okunmasını ve kamuoyunun da bu sayede doğru bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye'de güvenlik gerekçesiyle deplasman seyircisine uygulanan tribün yasağının sanki ilk kez Bursaspor - Fenerbahçe maçında uygulanıyormuş gibi gösterilmesi son derece yanlıştır.

Bu uygulamadan en çok zarar gören ve futbolun seyircisiz oynanmaması gerektiği gerçeğinin altını her fırsatta çizen Bursaspor Kulübü'nün çağrısına, eğer Süper Lig'de bulunan tüm kulüpler zamanında ortak ya da destek olabilseydi, bugün bu konuyu tartışmıyor olurduk.

Derbi diye nitelendirilen karşılaşmalara, deplasman kulüpleri hala taraftarını götüremezken, bu meselenin bugün oynayacağımız Fenerbahçe karşılaşması öncesinde gündeme getirilmesi doğru bir yaklaşım değildir.

Kaldı ki, ülke olarak son günlerde yaşadığımız terör olaylarının gölgesinde lig mücadelesini sürdürmek mecburiyetinde oluşumuz, başta Bursa Valiliğimiz olmak üzere güvenlik birimlerinin bu konuda neden hassas davrandıkları konusunda fikir vermeye yetmektedir.

Dolayısıyla iddia edildiği gibi bu kararın, Bursaspor Kulübü'ne şirin gözükmek maksadıyla değil, hassasiyetler dikkate alınarak verildiği düşünülürse, altında başka nedenler aramanın yersiz olduğu da ortaya çıkacaktır.”