Fenerbahçe Lig'den Çekilmeme Kararı Verdi!

Fenerbahçe Lig'den Çekilmeme Kararı Verdi!
Fenerbahçe Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Şükrü Saraçoğlu Stadında başladı. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Ligden çekilme kararının 3 ay ertelendiğini açıkladı. Süper Kupa maçına ilişkin kararla ilgili de yönetime tam yetki verildi.

Fenerbahçe Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, Ülker Stadyumu'ndaki Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, çoğunluğun sağlanmasının ardından başladı.

Ali Koç ve İsmail Kartal'a, futbolculardan Bright Osayi-Samuel ve Ferdi Kadıoğlu da eşlik etti. Başkan Koç ve beraberindekiler, tribünlerde yerini alan kongre üyeleri tarafından uzun süre alkışlandı.

Tarihi kongrede Ali Koç'un gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ali Koç'un açıklamaları şöyle:

"Olağanüstü katılım, olağanüstü bir kongreye. Bu şekilde tribünleri doldurmanız olağanüstü. Onun için olağanüstü diyorum. Siz bugün, bu katılımla düşmanları, trolleri boşa çıkardınız. Helal olsun size. Uzun yıllardır sadece sportif alanda değil, bir çok alanda mücadele etmek zorunda bırakıldık. Bugün burada bu şekilde bulunmamızın sebebi, göz göre göre pervasızca, namertçe emeğimizin gasbedilmesine neden olan sonuçları değerlendirmek için buradayız. Son olarak Trabzonspor maçımızda dünyanın hiçbir yerinde bitirilmeyecek bir maçı oynamak zorunda bırakıldık. Bir kez daha emeklerimiz çalınmaya ve şampiyonluğumuz elimizden alınmaya teşebbüs edilmiştir.

"KONGRENİN NEDENİ SADECE TRABZONSPOR MAÇI DEĞİL"

Bugün burada olağanüstü şekilde toplanmamızın sebebi sadece o maç değildir. Sözde şike kumpasları, otobüsümüzün kurşunlanması, kirli ittifaklarla şampiyonluklarımızın çalınması, standart dışı hakem yönetimleri, başarı için her yol mübahtır anlayışı ile hareket eden rakipler ve içinde bulunduğumuz kısır döngü bizlere artık yeter dedirtti. Ne sesimizi duyan var ve ne utanan var. Dünyanın hiçbir yerinde yaşanmayacak, izin verilmeyecek haksızlıklara 20 yıldır maruz bırakıldık."

TRABZONSPOR MAÇINDA YAŞANANLAR

"Trabzonspor maçına değinmek istiyorum çünkü bizim için bardağı taşıran son damla oldu. Maçta ve maç sonunda yaşananlar organize bir şekilde gerçekleşmiştir. Bu duruma göz yumulmuş ve müsaade edilmiştir. Gergin geçeceği apaçık belli bir maçta vali ve emniyet müdürlüğü gereken önlemi alamamıştır. Trabzon'da yaşanan güvenlik zafiyeti hiçbir şekilde hafife alınacak bir konu değildir. İçişleri Bakanlığımız gerekli soruşturmaları yapacak mı, takipçisi olacağız. Maça gelen taraftarlar aranmamıştır. Passolig kartları tüm takım taraftarlarına açılmıştır. Maskeli taraftarlara nasıl oluyorsa göz yumulmuştur. Karadeniz insanı merttir. Mert insanın yüzünde maske olmaz. Meşru müdafa yapan 3 futbolcumuz ve 2 çalışanımız PFDK'ye sevk edilmiştir. Biz 2-0 öndeyken hocamıza "Hocam istediğin takımı sahadan çekebilirsin." derken Trabzon Emniyeti gereken önlemi alamamıştır.

Biz bu maçtan beri dünyayla temas halindeyiz. Uzmanlar, hukukçular ile temas halindeyiz. TFF'deki yabancı gözlemci hakeme tam puan verdi. Bizim temasta olduğumuz yabancı uzmanlar bu hakem dışarıda olsa lisansının iptal edileceğini söylüyor."

ALİ KOÇ'TAN ERDEN TİMUR'A YANIT

"Yaşanan olayları son derece hafife alarak tek önceliği futbolcularımıza ceza verdirmeye çalışan rakiplerimizi not ettik. Bir tanesi var, yalanın insan versiyonu olurdu. Terbiyesiz, utanmadan televizyona çıkıyor ve Trabzon'da yaşanan olaylar için 'Olmamalıydı' diyerek 15 dakika boyunca bizim futbolcularımıza nasıl ceza verilmesi gerektiğini, o yarım aklıyla satır arası mesajlarla vermeye çalışıyor."

"FUTBOLCULARIMIZIN DAYAK YEMESİNİ BEKLİYORLARDI"

"Kısacası herhalde, uslu uslu futbolcularımızın dayak yemesini bekliyorlardı. Oyuncularımız kahramanca armalarını temsil ettiler. İki camia da itidalli davranmaya çalıştık ancak perde arkasında futbolcularımıza ceza verilmesi için yapılan baskıların da farkındayız. Federasyonu aradık ve dedik ki emniyet gerekli güvenliği sağlamıyorsa, ev sahibi takım ne yapsın dedik. O sahibi olduğunuz spor medyasıyla beraber. 3 ay evvel burada galibiyetiniz kutladınız. Bu kadar mı geçmişi çabuk unutuyorsunuz. Yok efendim Mert Hakan eli cebinde gelmiş. Neresiyle gelseydi? Tünel videolara ulaşmak istiyoruz, onlara da yok diyorlar. Hem bu maçta hem de daha evvel bu şehirde oynanan maçlar bize gösteriyor ki, bu verilmeyen cezalara göre sanki orası özerk bir bölge. Orada yaşananlar, linç teşebbüsleri. Fenerbahçe'nin ülkesi ve vatanı için duruşu kurulduğundan beri apaçık ortadayken, tek bir siyasetçiden geçmiş olsun mesajı gelmemesi düşündürücüdür.

Batshuayi'nin son dakikada golü gelmesiyle Trabzon maçında da şampiyonluk yolumuza engel koyamadılar ama sanmayın ki tekrar denemeyecekler."

"FENERBAHÇE'NİN 1O SENEDİR ŞAMPİYON OLAMAMASI SPORTİF NEDENLERLE AÇIKLANMASI MÜMKÜN DEĞİL"

Verilen aranın ardından konuşmaya devam eden Ali Koç, konuşmasına şu sözlerle devam etti; "Bu sezon dahil son 5 sezonda en çok puan toplayan 5 takımdan sadece Fenerbahçe'nin şampiyonluğu yok. Son 10 sezonda Fenerbahçe ile Galatasaray aynı puanı almış. Bu 10 senede Galatasaray 4, Beşiktaş 3, Başakşehir 1, Trabzonspor 1 olmak üzere şampiyonluklar paylaşılmış. Son 5 senede puan olarak öndeyiz, 10 senede ise denk puanla tepedeyiz. Bu istatistikler gösteriyor ki Fenerbahçe'nin son 10 senedir şampiyon olmaması sportif nedenlerle açıklanması mümkün değildir. Hayatın olağan akışına terstir.

Buraya gelip haksızlığa karşı isyanınızı gösterdiğiniz için bana hayatımın en büyük gururunu yaşattınız. Fenerbahçe'nin tek başına da kalsa dimdik ayakta duracağının en güzel ifadesi de bu topluluktur. Sizin başkanınız olmaktan iftihar ediyorum."

"BİZ LİGDEN ÇIKARSAK KİMİN OTOBÜSÜNÜ KURŞUNLAYACAKLAR?"

"Fenerbahçe'nin başkanı olmaktan iftihar ediyorum. Bize neyin diyeti ödetilmek isteniyor? Bu saldırılar ve haksızlıklar ne zaman son bulacak? Biz ligden çekilsek kimin otobüsüne kurşun atacaklar? Kimin kulübüne ve başkanına kumpas kuracaklar? Hangi takım linç etmeye çalışacaklar? Sizlerin huzuruna her gün ölmektense bir gün ölmek için çıktık.

Biz ne boyun eğeriz ne şampiyonluklar ne kupalar uğruna inandığımız herhangi bir değerden taviz vermeyiz. Olağanüstü çağrımıza 23 bine yakın kongre üyemizin gelmesiyle bugün Türk futbolundaki mücadele ettiğimiz bataklıkla bundan sonra nasıl bir yol haritası çizeceğimize karar vereceğiz.

Biri hiçbir şey yapmamak, diğeri de futbol faaliyetlerini askıya almak. Dolayısıyla hiçbir şey yapmamaktansa bunda sonraki süreçte itiraz bayraklarını kaldırarak, her gün ölmektense bir kere ölmeyi seçerek sizlerin huzuran çıktık. Ben ve arkadaşlarım hem dik duruz ama önemli olan bize bunu yapanlar son yıllarda Fenerbahçe camiasının kenetlenememesinden güç buluyorlar."

"BU SÜREÇ ÖFKEYLE ALINMADI"

"Ne sonuç çıkarsa çıksın, biz Yönetim Kurulu olarak elimizden gelen tüm çabayı sarf edeceğiz. Biz 2 Nisan kararını nasıl aldık? Çok basit, maç günü gördüklerimiz sonrası Fenerbahçe'nin yek vücut olduğunu gösterip bu kurula gitme kararı olduğuna inandık. Bu süreç öfkeyle, heyecanla, kızgınlıkla alınmadı. Bizim görevimiz sizleri temsil edenler olarak burada camiamız için en doğru kararı vermek için bir yol haritası çizmeliyiz.

Futbolcularımız, İsmail Kartal hocamız, takım menajerimiz hepsiyle bir odaya girdik ve konuştuk. Kaptanlar söz aldı, hocamız söz aldı. Onlar Trabzon'dan olağanüstü bir kenetlenmeye gelmişlerdi ve dediler ki sonuna kadar, emekleriyle, terleriyle mücadele edecekler. Şampiyon olacağız dediler."

"ESAS MÜCADELE BUGÜNDEN İTİBAREN BAŞLIYOR"

Esas mücadele bugünden itibaren başlıyor. Hep beraber bu gece karar vereceğiz. En uç opsiyonlardan biri olan "Ligden çekilme" Ligden çekilme durumunda hepinizi anlıyorum. Bu tiyatronun figüranı olmayalım diyorsunuz. En başta da ben söylüyorum. Ama figüran olmamakla meydanı boş bırakmak arasındaki dengeyi de iyi düşünmemiz gerekiyor"

"EN AĞIR BASAN GÖRÜŞ LİGDEN ÇEKİLMEYELİM"

"Size genel görüşleri söyledim. Şimdi YDK, eski yönetim kurulu üyeleri, gelen mektuplardan gelen görüşleri özetleyeceğim. En çok ağır basan görüş 'Ligden çekileceğimize faaliyetleri donduralım, neden bir alt lige düşüp aynı tiyatronun figüranı olalım?' diyenler oldu. 'Lige genç takımla çıkalım, Avrupa'ya A takımla çıkalım' görüşü oldu.

Futbol faaliyetlerini şu anda hiç askıya almayı değerlendirmiyoruz. Yurt dışında bir organizasyona girelim, şimdiden onun tohumunu atalım görüşü var. Ancak faaliyetleri askıya almak tekrar en alt kümeden başlamak demek. Bunun da üstünden gelebiliriz tabii. Bir diğer görüş ise üst üste ligde 2 maça çıkmamak. UEFA'yla konuştuk ve gayriresmi görüş aldık. Seneye 2. ligdeyiz ama puanlarımız kaldı. Avrupa'da oynayabilir miyiz? UEFA, bu konuda yetkilinin federasyon olduğunu söyledi. Bu alternatifte Avrupa'nın ne olacağı belli değil.

Bu durumun mali sonuçları... Öncelikle tüm sponsorlarımıza teşekkür ediyorum. Hangi ligde olursak olalım, sponsorlarımız bize tam destek vermeye devam edeceklerini söylediler. Stadyum gelirlerinde bir sorun olacağını düşünmüyoruz. Kombine gelirinin cevabını size bırakıyorum.

Kulübümüz, tamamen kendi inisiyatifiyle alt lige düştüğü takdirde bu stadyum daha da fazla dolacaktır. Bu tepkiyi göstermek için."

"TEK SIKINTI YAYIN GELİRLERİ"

"Dolasıyla ana gelir kalemlerimizde bir sıkıntı yok. Tek sıkıntı önümüzdeki sezon için yayın gelileri. O da önümüzdeki sezon için. Bu tarafı işin kayıp tarafı ama Fenerbahçeliler, Fenerbahçeli iş adamları olarak işin o tarafını kapatacağımızdan zerre şüphemiz yok. Önümüzdeki sezon TFF, 2. oldunuz ama alt lige düştünüz. Sizi Avrupa'ya göndermiyorum derse Avrupa gelirimiz çöpe gider. Esas konu SPK, halka açık bir şirket olduğumuz için onlar duruma bakıyorlar. Çağrı yapmak gerekebilir. Küçük yatırımcıdan bu hisseler alınabilir. Şu an Fenerbahçe'nin borsada 80-85 milyon Euro arası hissesi var. Çağrı yapıldığı taktirde herkesin gelmeyeceği net. Ben onlardan birisiyim ve hissemi bırakmam. Hatta biz gelir gider kaleminde karar bile geçebiliriz."

LİGDEN ÇEKİLME İLE İLGİLİ SON KARAR

Yaptığımız bütün görüşmelerde en az tercih edilen opsiyon, ligden çekilme olarak ifade edildi. Buradaki sebep ne hukuk taraf ne sportif taraf. Bu opsiyonu 3 ay sonraki Genel Kurul'a kadar masadan kaldırıyoruz."

"SÜPER KUPA MAÇINA BİLET REZERVE ETMEYİN"

"Burada iki opsiyonumuz var. Biri hiç çıkmamak. İkinci opsiyonumuz U19 takımıyla çıkmak. Bu görüş sürecinde radikal bir tepki olacaksa Süper Kupa'yla başlamalıyız dendi. Ben buna arkadaşlarımla beraber sonuna kadar katılıyorum. İlkesel sebeplerle katılıyorum. Ülke puanı, vatan millet sakarya diyeceksin, helal olsun diyeceksin, ondan sonra da 'rakibiniz kabul etmedi' diyeceksin.

Bir karar vermeliyiz, Süper Kupa maçına hiç çıkmama veya U19'la çıkma. Süper Kupa'ya çıkmazsan Türkiye Kupası ve Süper Kupa'ya katılamama. Yöneticilere 1-3 yıl hak mahrumiyeti, bizi yakalamışken bırakmazlar. Mali açıdan çok büyük bir bedeli var mı, bilmiyoruz. Geliri yok, onu biliyoruz. Bütün organizasyon için yapılan masrafları karşılamak zorundayız. Süper Kupa maçına U19 ile çıkma opsiyonunu sizlere soracağız.

Bir diğer opsiyonumuz önümüzdeki sezon Türkiye Kupası'na katılmama. En az 2 sezon Türkiye Kupası'na katılmamız gerektiği düşüncesindeyiz. Bir karar vermeliyiz. Süper Kupa'ya çıkmazsan Türkiye Kupası ve Süper Kupa'ya kalamıyorsunuz. problem değil. Daha önemlisi 3 ay ile 1 yıl arası hak mahrumiyeti var. Herhalde bizi yakalamışken bırakmazlar. Mali açıdan çok büyük bir bedeli var mı, bilmiyoruz. Geliri yok onu biliyoruz. Bütün organizasyon için yapılan masrafları karşılamak zorundayız.

TFF'nin istifaya çağrılması ve istifa için imza toplanması isteniyor. Sezon sonuna kadar yabancı hakem talep ediliyor. Faili meçhul olay çözülene kadar Trabzon deplasmanına gitmeyelim opsiyonu var. Bu opsiyon aklımıza yatıyor ama sadece 3 puan değil 6 puan eksiliyor. Yarışı etkiler. Yine U-19'la gidelim fikri var. 1959 öncesi şampiyonluklarımız için hemen komisyon kurulup cevap verilmesi isteniyor. 2011 Süper Kupası'nı en kısa sürede oynayarak hakkımızı gasp edenlerden almamız isteniyor. Yayın havuzunda çıkalım isteniyor, keşke çıkabilsek. 3 katı gelir sağlayabiliriz ama kanunen sıkı sıkıya bağlanmış bir durum. Mümkün değil.

"FENERBAHÇE'NİN SİYASETLE İLGİSİ YOKTUR"

"Bugün sesini yükseltiyor diye kötü çocuk ilan edilen Fenerbahçe; dik başlı değil mağrur, oyunbozan değil mağdurdur.Ne kadar içine çekilmek istensek de Fenerbahçe'nin siyasetle hiçbir ilgisi, alakası, bağlantısı yoktur. Olmamalıdır, olmamıştır ve de inşallah hiçbir zaman da olmayacaktır. Ama devletimiz şunu da bilmelidir: Hakkımızı korumak için de gözümüzü de hiçbir kırpmayacağımız bilinmelidir."

KONGRE ÜYELERİ SÜPER KUPA İÇİN YÖNETİME YETKİ VERDİ

Fenerbahçe’de kongre üyeleri, ezeli rakibi Galatasaray ile 7 Nisan Pazar günü oynanacak Süper Kupa maçına uygun bir tarihine ertelenmemesi ve yabancı hakem atanmaması halinde Süper Kupa maçına çıkmamak ya da U19 takımıyla çıkmak için yönetim kuruluna tam yetki verdi.

Kongrede üyeleri tarafından yönetime verilen diğer yetkiler:

- Ertelenmemesi veya yabancı hakem atanmaması halinde Süper Kupa maçına çıkmamak veya U-19 takımıyla çıkmak

- Önümüzdeki sezondan itibaren 2 sezon Türkiye Kupası’na katılmamak veya U-19 takımıyla katılmak

- Türkiye’deki faaliyetlerden bağımsız olarak yurt dışı yapılanması konusunda gerekli yol haritasını belirlemek ve hayata geçirmek

- Türk futbolunun geldiği noktada UEFA ve FIFA’nın ilgili kurullarına gerekli aksiyonların alınması için başvuruda bulunmak.

"YARINDAN İTİBAREN ÇALIŞMALARA BAŞLAYACAĞIZ"

Ali Koç, oylamanın ardından Süper Kupa ve Türkiye Kupası kararı için çalışmalara hemen başlayacağını belirterek kongreyi şu sözlerle sonlandırdı; "Bir sonraki genel kurulda tekrar bu konuları masaya yatıracağız ama Süper Kupa'da, Türkiye Kupası'nda, UEFA ve FIFA nezdinde tüm girişimleri ve gerekli adımları atmak üzere yarından itibaren gerekli çalışmaları yapmaya başlayacağız."