Son anket açıklandı: İki partinin oy oranı yükseldi

Son anket açıklandı: İki partinin oy oranı yükseldi

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, 9-13 ekim tarihleri arasında SMS ile gerçekleştirilen anketin sonuçlarını paylaştı.

"Bugün milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunun sorulduğu ankette yurttaşların yüzde 27.9'u AKP, yüzde 25.1'i CHP, yüzde 10.2'si İYİ Parti, yüzde 6.4'ü HDP'ye, yüzde 6.9'u ise MHP dedi.  AKP'den ayrılarak kurulan partilerde oy onarı ise DEVA 1.9, Gelecek Partisi ise 1.7 oldu. 

3.jpg

Kararsız yurttaşların oyu dağıtıldıktan sonra ise CHP’nin oyu yüzde 30.83, İYİ Parti’nin ise yüzde 12.53, AKP yüzde 34.27 oy alırken, MHP ise yüzde 8.47 oldu.

Büyükşehir'de yaşayan yurttaşlar, “Yaşadığınız ilin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimi yenilenecek olsa mevcut başkana oy verir misiniz” sorusuna İstanbul’da yüzde 58.1’i Ekrem İmamoğlu’na, Ankara’da yüzde 57.3’ü Mansur Yavaş’a, İzmir’de yüzde 58.4’ü Tunç Soyer’e “Evet, oy veririm” dedi.

4.jpg

Araştırmaya göre Millet İttifakı tarafından yönetilen belediyelerde koronavirüs salgınına ilişkin tedbir ve hizmetlerden memnun olup olmadıkları soruldu.

Millet İttifakı'nın yönettiği ilçelerde yaşayanların yüzde 53’ü “Evet, memnunum” yanıtını verdi. Cumhur İttifakı’nın yönettiği ilçelerde yaşayanların ise yüzde 49.9’u “Evet, memnunum” yanıtını verildi.

Araştırmada 30 Büyükşehir’de yaşayanlara, “Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Covid-19 hasta ve ölüm sayılarının gerçek olduğuna inanıyor musunuz” sorusuna da yüzde 56.9 “Hayır, inanmıyorum” yanıtını verildi, yüzde 24.1 ise “Evet, inanıyorum” yanıtı verildi.

1.jpg