Somalı madenciler kurtarma çalışmalarına devam ediyor: 13-14 kişiyi enkazdan çıkardık

Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, enkazlar tamamen kaldırılana kadar çalışmalara devam edeceklerini vurguladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 31 Ekim 2020 18:48
Somalı madenciler kurtarma çalışmalarına devam ediyor: 13-14 kişiyi enkazdan çıkardık

Soma'da haklarını almak için mücadele eden Somalı madencilerin İzmir'de arama-kurtarma faaliyetlerine katılması kamuoyunda geniş yankı oluşturdu.

Bölgeye intikal ettikten sonra çalışmalara ara vermeden devam eden madenciler, enkaz kaldırılana kadar çalışmaya kararlı.

Halk TV'de Fatma Nur Ak'ın sunduğu Deprem Özel'e bağlanan Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu çalışmalarını şu şekilde anlattı:

Her geçen saat önemli olduğu için çalışmayı yoğunlaştırmaya çalışıyoruz. Enkazdan çıkarılması gereken çok sayıda insan var. Onlara ulaşmanın telaşı içindeyiz. 14 kişilik bir ekibimiz var. Dün 19.00 gibi çalışmalara dahil olduk. O zamandan beri devam ediyoruz. Gece bir saat kadar sandalye üzerinde nöbetleşe uyuduk. 13-14 kişiyi enkazdan çıkardık. Yaralı ve ölü olarak çıkarılanlar hakkında bir şeyler söylemek istemiyorum. Spekülatif beklentilere neden olabilir. Biz enkaz ortadan kalkana kadar üç dört gün herkesi canlı olarak oradan çıkarma gayreti içindeyiz.

"Devletin de sorumluluğu var"

"Türkiye'de çok sayıda deprem arama-kurtarma faaliyetine katıldım. Teknoloji kullanımının çok arttığını görüyorum. Artık çok daha hızlı gerçekleştiriliyor bazı şeyler. Manavkuyu'da çöken binalar haricindekiler sapa sağlam duruyor. Bu da devletin denetimleri iyi yapmadığını, bazı müteahhitleri koruduğunu gösteriyor. Devletin de buradaki sorumluluğu yadsınamaz. Zeminle ilgili bir şikayet söz konusu değil. Öyle olsa zaten diğer binalar ayakta durmazdı."