YSK Seçim Sonuçlarına İtiraz Sürelerini Açıkladı!

YSK Seçim Sonuçlarına İtiraz Sürelerini Açıkladı!
Seçimler sona erdi. Partiler için süreç devam ediyor. Partiler için itiraz süreci başladı. YSK, seçim sonuçlarına itiraz sürelerini duyurdu.

Yaklaşık 45 Milyon seçmenin sandığa gittiği seçimlere itirazlar önce sandık kurulları nezdinde başlıyor. Adaylar ve müşahitler oy sayım döküm işlemleri sırasında sandık kurullarına itirazda bulunabiliyor. Müşahitler ve adaylar İlçe seçim kurulunda yapılan sayım, döküm ve birleştirme işlemlerini de takip edebiliyor. Tasnif ve birleştirme açık olarak yapılıyor.

bpbycei6m0sdws2nuneq-q.webp

Türkiye genelinde oy sayım işlemlerinin tamamlanmasıyla itiraz süreci de başladı. Seçim sonuçlarına yapılacak itirazlar ise 13 günlük bir takvimde sonuçlanmış olacak. Buna göre sandık kurulu kararlarına itirazlar 2 Nisan saat 15.00’e kadar yapabilecek. İlçe seçim kurulları, başvuruları 2 gün içinde yani 4 Nisan Perşembe günü saat 17.00’ye kadar karara bağlayacak. Buradan gelen itirazların reddine karar verildiğine ise iptal için İl Seçim Kurulları’na itiraz süreçleri düzenlenecek. Buradaki itiraz süresi ise 5 Nisan günü saat 17.00’de sona erecek.

4zz0c5ofl0gxk97wat4a8g-001.webp​​​​​​​

YSK, seçim sonuçlarına itiraz sürelerini duyurdu. Duyuruda şu ifadeler yer aldı:

gkeyipzwqaa9s2s.jpg