Yeni Şafak Yazarları AKP Kaderini Tartışıyor! Geleceği O Partiye Benzemesin Diye Kelle İstediler

Yeni Şafak Yazarları AKP Kaderini Tartışıyor! Geleceği O Partiye Benzemesin Diye Kelle İstediler
Türkiye yerel seçimlerinde CHP birinci, Cumhur İttifakı ikinci oldu. Yeni Şafak yazarları sonuçları değerlendirdi.

Türkiye, 31 Mart'ta yerel yönetimlerini belirlemek için sandık başına gitti. 207 bin 848 sandıkta toplam 61 milyon 441 bin 882 seçmenin oy kullandığı seçimlerde, katılım oranı önceki seçimlere göre düşüş gösterdi. Katılım oranı yüzde 80'in altında kalarak, 2019'daki yerel seçimlerdeki yüzde 84,67'lik oranın altında gerçekleşti.

YENİ ŞAFAK YAZARLARI DEĞERLENDİRDİ: "SEÇMEN UYARIYORDU"

Yeni Şafak yazarları Aydın Ünal, Ersin Çelik ve İsmail Kılıçarslan, seçim sonuçlarını tvnet'te canlı yayınlanan Siyaseten programında değerlendirdi.

Aydın Ünal, genel seçim sonuçlarına ilişkin olarak "Yaklaşan gözükmekteydi" diyerek, "Seçmen bir uyarı yapıyordu, ciddi bir uyarı yapıyordu" ifadelerini kullandı. Ünal ayrıca, AKP'nin aldığı düşük oy oranlarına dikkat çekerek, "Bir anda reform yapmak da o kadar kolay değil" dedi.

"KİŞİSEL HESAP KESMEK DEĞİL, BİZ KAYBETTİRDİK"

İsmail Kılıçarslan ise, "İslamcılar, dindarlar AK Parti'ye kaybettirdi" sözlerine tepki göstererek, "Biz kaybettirmişiz seçimi AK Parti'ye" dedi. Kılıçarslan, AKP'nin sorumluların hesap vermesi gerektiğini belirterek, "Eğer sorumluların kellesini almazsa AK Parti, 1989'da Anavatan Partisi'nin girdiği yerel seçimin sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalacak" şeklinde konuştu.

Yapılan değerlendirmelerde, AKP'nin aldığı düşük oy oranlarının parti içinde muhasebe sürecini başlattığı ve gelecek dönemde yapılacak adımların belirleneceği vurgulandı.

Etiketler :