Yankı Bağcıoğlu: "Askeri Sağlık Sistemi Olmayan Başka Bir Devlet Yoktur"

Yankı Bağcıoğlu: "Askeri Sağlık Sistemi Olmayan Başka Bir Devlet Yoktur"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu, Türk Ordusunun askeri sağlık sistemindeki yetersizliklerle ilgili açıklama yaptı. Bağcıoğlu "Güçlü bir ordusu olup da askerî sağlık sistemi olmayan Türkiye’den başka bir devlet bulunmamaktadır." dedi.

CHP Milli Savunma Bakanlığından (MSB) Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Emekli Amiral Yankı Bağcıoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kapatılan askeri hastanelere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kapatılan askeri hastanelere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bağcıoğlu’nun açıklaması şöyle:

"ASKERİ SAĞLIK SİSTEMİNİN TÜM ELEMANLARIYLA İLGA EDİLMESİ BÜYÜK ZAFİYETTİR”

"Yapılan tüm yapısal değişikliklerde FETÖ gerekçe olarak gösterilmiştir. 15 Temmuz öncesi, tüm devlet kurumlarına olduğu gibi askeri sağlık sistemine de FETÖ militanlarının sızdığı aşikardır. Ancak diğer hiçbir devlet kurumu kapatılmazken sadece hayati öneme haiz askeri sağlık sisteminin tüm elemanlarıyla ilga edilmesi büyük zafiyettir. Darbe girişimi sonrası askeri sağlık sistemi kaldırılmış, askeri tababete ve harp cerrahisine yönelik bilgi birikimi, tecrübe, kurumsal kültür, muharip personel-sağlık personeli birlikte çalışabilirlik kabiliyeti ve özel alanlardaki uzmanlık kaybedilmiş veya zafiyete uğramıştır."

"ASKERİ SAĞLIK SİSTEMİ, SİYASİ İKTİDAR TARAFINDAN ENGELLENDİ"

"Ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda SAT, SAS, birinci sınıf dalgıç ihtisaslı personelin bulunduğu birliklerde görev yapacak ihtisasa sahip doktor ve diğer sağlık personelinin yetişmesi uzun yıllar aldığı bilinmektedir. Ayrıca Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki uçucu ve uzman yer personelinin sağlık muayeneleri çok özelliklidir. Dalış ve uçuş tabipliği özel ihtisas ve eğitim gerektiren branşlardır. Yapısal değişiklikle bu alanda da zafiyet yaşanmaya başlamıştır. Kahraman askerlerimizin, sağlık sorunları ancak onlarla birlikte eğitim almış, onlarla birlikte muharebe meydanında veya tatbikatlarda omuz omuza görev yapmış sağlık personeliyle çözülebilir. Ayrıca, harekata iştirak eden askerlerimizin herhangi bir menfi durumda, sağlık hizmetini süratle ve etkinlikle alacaklarını bilmelerinin moral ve motivasyonlarına olumlu katkı sağlayacağı aşikardır. Askeri sağlık sisteminin tesisine şu anda karar verilse dahi, sistemin geçmiş etkili yapısına ulaşması en az 10 yıl alacaktır. Hangi rütbeden olursa olsun tüm askeri personelin gerekliliğine emin olduğu ve eksikliğini doğrudan hissettiği askeri sağlık sisteminin, siyasi iktidar tarafından engellenmesi anlaşılır bir husus değildir.”

Kaynak:ANKA