Van'da seçimi kazanan DEM Partili adayın mazbatası AKP'li isme verildi

Van'da, seçimi 125 bin oy farkı ile kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan'ın mazbatası AKP'nin adayı Abdulahat Arvas'a verildi. CHP Genel Başkanı Özel, karara ilişkin "Bu Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır” ifadelerini kullandı. Karara sert tepki gösteren Abdullah Zeydan ise "Van halkının, 245 bin insanın onurunu ve şerefini kurtarmak bizim namus ve şeref borcumuzdur" dedi.

31 Mart'ta yapılan seçimde DEM Parti'nin adayı yüzde 55.4, AKP'nin adayı Abdulahat Arvas ise yüzde 27 oranında oy aldı. DEM Parti, Van'ın tüm ilçelerini de kazanmıştı. Ancak, seçimden kısa süre önce, Abdullah Arvas'ın memnu haklar olarak bilinen seçme ve seçilme hakkının geri alındığı ortaya çıktı.

whatsapp-image-2024-04-02-at-3-17-59-pm.jpeg

MAZBATA AKP'Lİ ADAYA VERİLDİ

Krizin, nasıl sonuçlanacağı beklenirken Van İl Seçim Kurulu flaş bir karar aldı. Kurul, DEM Parti'nin büyük farkla kazandığı seçimde, mazbatanın AKP'li Abdulahat Arvas'a verilmesine oy çokluğuyla karar verdi. Zeydan'ın başkanlığının iptali ile birlikte meclis üyeliklerinin de iptali gündeme gelebilir.

whatsapp-image-2024-04-02-at-3-54-09-pm.jpeg
İl seçim kurulu, mazbatayı AKP'nin adayına verdi.

"VAN HALKININ ONURUNU KURTARMAK BİZİM İÇİN NAMUS VE ŞEREF BORCUDUR"

Karara sert tepki gösteren DEM Partili Abdullah Zeydan, "Van halkının, 245 bin insanın onurunu ve şerefini kurtarmak bizim namus ve şeref borcumuzdur. Biz halkımızın iradesini her yerde savunacağız” dedi.

Anka Haber Ajansı'nın geçtiği habere göre DEM Parti Van İl Binası önünde açıklama yapan Zeydan, şu ifadeleri kullandı:

"Van halkının yüksek iradesiyle partisini sahiplenmesi 14 belediyenin 14'ünü alması, bu AKP'li hukuksuzları harekete geçirmiş. Cuma gecesi hiçbir yetkisi olmamasına rağmen kanunsuzluk yapıyorlar biliyoruz ama kesinleşmiş bir kararı hiçbir yetkisi olmamasına rağmen mahkeme, iki gün önceki gece bu kesinleşmiş kararı başsavcılık talimatıyla ortadan kaldırmış.

Ve bu bahaneyle AKP koşarak gitmiş Van İl Kurulu’na itiraz dilekçesinde bulunmuş. Peki ben adaylık başvurusu yaptığım zaman siz neden itiraz etmediniz? Benim adaylığımı YSK kabul ettiğinde, ilana çıkarttığında, seçilebilme şartlarının oluştuğunu dünyaya ilan ettiğinde neden itiraz etmediniz? Bu açık ve seçik Van halkına karşı, Kürt halkına karşı, bu ülkede yaşayan 85 milyonun iradesine karşı yapılan bir darbedir. Bunun benim şahsımla ve ismimle bir alakası yok.

Van halkının, 245 bin insanın onurunu ve şerefini kurtarmak bizim namus ve şeref borcumuzdur. Bu hukuksuzluğu yapanlar, bu halkın iradesini ezerek o koltuğu oturmayı düşünenler... Bunu kabul edersem şerefsizim. Biz halkımızın iradesini her yerde savunacağız, sokaklarda, parklarda savunacağız. Ve halkımıza çağrı yapıyoruz; iradenize sahip çıkın, iradenizle oynayan o insanlara fırsat vermeyin. Bu yanlış karar YSK'dan dönene kadar biz hakkımızı arayacağız, asla boyun eğmeyeceğiz."

ve-u2ih-cover-jpg.webp
Abdullah Zeydan yüzde 55, rakibi Abdulahat Arvas ise yüzde 27 oranında oy almıştı.

ZEYDAN: SÜREÇ TAM BİR KUMPAS

Zeydan, karara ilişkin Halktv'ye yaptığı açıklamada ise "Bu süreç tam bir kumpas tam bir darbe sürecine döndü. AKP'nin bu talebi İl Seçim Kurulu tarafından doğru bulunmadı ancak kuruldaki diğer 2 üye bu talebe olumlu yanıt verdi. Biz de hakkımızı arayacağız. Biraz vicdanları varsa halkın iradesine saygı göstermelerini bekliyoruz. Nasıl o koltukla oturacaklar bu şekilde" ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından şehir merkezine yürümek isteyen DEM Partililere polis müdahale etti

whatsapp-image-2024-04-02-at-3-17-59-pm-3.jpeg
DEM PARTİ, MYK'SI VAN'DA TOPLANACAK

Bu arada DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan’ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı'nın "talimatıyla" geri alınması üzerine yarın Van’da toplanacak. Parti, Ankara’da yarın yapılması planlanan MYK toplantısını kararın ardından Van’da gerçekleştirme kararı aldı.

whatsapp-image-2024-04-02-at-3-17-59-pm-2.jpeg
TİP BAŞKANI BAŞ VAN'A GİDİYOR

Türkiye İşçi Partisi (TİP), "Genel Başkanımız Erkan Baş ve Genel Başkan Yardımcımız Doğan Ergün, beraberindeki parti heyetimizle birlikte iradesi gasbedilen Kürt halkıyla dayanışmak ve DEM Parti ile Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’a destek olmak amacıyla yarın Van’da olacak. Darbeye, kayyuma, irade gasbına sessiz kalmayacağız" açıklamasını yaptı.

RAMANLI: 'HALK İRADESİNİN GASPI ANLAMINA GELİR'

Hüda Par Batman Milletvekili Serkan Ramanlı ise karara ilişkin paylaştığı mesajınd "Seçimi yapıldıktan sonra kazanan adaya mazbatanın verilmemesi, halk iradesinin gasp edilmesidir.
Aday olma niteliği yok idiyse YSK neden adaylığını kesinleştirdi? Ali Cengiz oyunlarıyla koltuk kapmak, siyasetin düşebileceği en dip çukurdur" dedi.

'BU, VAN HALKININ İRADESİNİ HİÇE SAYMAKTIR'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, karara ilişkin yaptığı açıklamada “Seçim sonuçları hakkında yaptığı balkon konuşmasında, gerçi birinci parti olan partimizi kutlamadı ama, seçim sonuçlarına saygılı davranacağını ifade eden bir konuşma yapmıştı. Ben bu konuşmayı önemsedim. Orada öyle konuşup da sonra rakibinin üç katı kadar oy alan bir büyükşehir belediye başkanı varken ona tuzak kurup ikinci olana mazbatayı vermeye rezaletine kalkışırlarsa söylediği bütün sözler hükümsüz hale gelmiş olur. Çünkü aday zamanında başvurmuş, temyiz kağıdını almış, memnu hakların iadesi hallolmuş, aylarca kampanya yapmış. Cuma akşamı saat 16.55’te, Diyarbakır'dan gidip bir başvuruyla bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır” dedi.

whatsapp-image-2024-04-02-at-3-07-13-pm-001.jpeg
DEM Partili adaylar, Van'daki tüm ilçe belediyelerini de kazanmıştı.

Eski cumhuriyet başsavcısı ve Cumhuriyet Halk Partisi eski Milletvekili İlhan Cihaner hukuki süreci yorumladı.

Cihaner kararın hukuksuz olduğunu söyleyerek "Abdullah Zeydan'ın kesinleşen 'memnu hakların iadesi' kararının kaldırılmasında izlenen yol hukuk dışıdır. Ancak daha vahimi bu sürecin seçim öncesinde sinsice yürütülerek siyasi bir pusu kurulmasıdır. Utanç verici seçmen taşıma olayı ile birlikte yerel seçimlere ve seçmen iradesine ağır bir darbe vurulmuştur" ifadelerini kullandı.

whatsapp-image-2024-04-02-at-2-45-59-pm.jpeg
DEM Partili Zeydan, AKP'nin adayı Arvas'a 125 bin oy fark attı.

31 Mart Van Seçim Sonuçlarına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Kaynak:halktv.com.tr