Üçüncü ittifak Kılıçdaroğlu'nu destekleyecek mi?

Altı partinin bir araya gelerek oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı kuruluşunu ilan etti. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Emek ve Özgürlük İttifakı'nın Kılıçdaroğlu'nun aday olması durumunda nasıl bir tavır alacakları hakkında Halk TV'de değerlendirmelerde bulundu.

6 partinin bir araya gelerek oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı resmen kuruldu. Haliç Kongre Merkezi’nde kuruluşunu ilan ederek yol haritasını açıklayan ittifakın deklarasyonunda; ekonomi, yoksulluk, Kürt meselesi, temel hak ve özgürlükler yer aldı. Yeni kurulan ittifak hakkında Halk TV'de 'Asıl Mesele' programında değerlendirmelerde bulunan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, 'ortak aday' konusunda görüşlerini aktardı.

İnan Demirel'in 'Kılıçdaroğlu'nun ortak aday olmasına sıcak bakıyor musunuz?' sorusuna 'Zor bir soru sordunuz' diye yanıt veren Oluç şu ifadeleri kullandı:

"Kemal Kılıçdaroğlu çok değer verdiğimiz bir kişidir. Türkiye siyasetine demokratik bir düzey getirmek için mücadele ediyor. Aday olup olmayacağı 6'lı masanın kararıdır. Biz hem Kılıçdaroğlu’na saygısızlık yapmak istemeyiz hem de 6'lı masaya isim dayatmak istemeyiz. İsteriz ki her şey kendi yolunda yürüsün. Bu sorunuza bu kadarıyla cevap vermek isterim. Parti kurullarımız karar verecekler. Biz aday çıkarmak konusunda bir isim konuşmadık. Kimsenin iradesini çiğnemek istemem. HDP olarak biz de isim konuşmadık. Yakın zamanda bütün bunlar değerlendirilecektir."